На тлі ізраїльської операції проти палестинської організації "Ісламський джихад" (більшість країн Заходу вважають угруповання терористичним – ред.) між Ізраїлем та Росією відбуваються нові дипломатичні заходи. Головний редактор ізраїльського порталу "Деталі" Еміль Шлеймович назвав активність "дивною", висловивши свої припущення щодо змісту недавніх зустрічей у Telegram.
Так, 3 травня заступники генерального директора Міністерства закордонних справ Ізраїлю – з питань Євразії та Західних Балкан Симона Гальперін, і зі стратегічних питань Єгошуа Зарка – відвідали РФ, де їх прийняв заступник глави ворожого МЗС Сєргєя Лаврова Сєргєй Вєршинін. Через тиждень, 9-11 травня в Ізраїлі з візитом перебуває спеціальний представник дипломатичного відомства Росії з близькосхідного врегулювання Владімір Сафронков, де він зустрівся з ізраїльськими дипломатами та членами Ради національної безпеки.
"Про що говорили – невідомо. Але саме "Ісламський джихад" є в Газі (Ізраїль завдає ударів по об’єктах у Секторі Гази – ред.) "щупальцем" Ірану, який тепер став близьким партнером РФ. Цілком можливо, що росіяни намагаються переконати Ізраїль не пресувати його надто сильно. Це дало б можливість Росії продемонструвати свій вплив у регіоні – у момент зустрічей щодо сирійського врегулювання – хоча вплив цей дуже зменшився за рік безславної війни проти України", – зазначив Шлеймович.
Він додав, що майже всі палестинці підтримують Росію у бойових діях проти нашої держави, оцінюючи її як свого партнера та захисника. Ізраїль же далі планує завдавати ударів по контрольованим Іраном групах тоді, коли вважатиме за потрібне, не зважаючи на їхнє ставлення до РФ. Водночас, зближення Москви з Тегераном викликає занепокоєння, що останній може отримати російські технології для посилення агресії на Близькому Сході.
"Виходячи з цього, є дві протилежні ймовірності: 1) візит російських дипломатів має ефект, обернений ними до очікуваного: чим активніше вони просять не чіпати «Ісламський джихад», тим сильніше Ізраїль громитиме це щупальце Ірану, показуючи партнерам Росії, що їхні бажання мало турбують Єрусалим, коли йдеться про щось реально серйозне. Тоді правдиві сливи про те, що "ІД" просить миру, а Ізраїль відмовляється. 2) Російські дипломати зацікавлені в максимальній шкоді "Ісламському джихаду", який є конкурентом ХАМАС, верхівку якого вітають в МЗС РФ і Кремлі куди частіше (і домовитися з яким їм простіше). Якщо так – про це в Газі теж відомо, чи скоро стане відомо, і позиції РФ ослабнуть і там", – написав журналіст.
Також Шлеймович припустив, що Росія може просити Ізраїль не бити по Сирії, оскільки робить там "важливе обличчя".
"В обох версіях видно, що підлеглим Лаврова немає рівних у вмінні створювати цугцванги – комбінації, у яких будь-який їхній крок лише погіршує їхні ж позиції", – додав він.
Раніше у статті для Atlantic Council журналіст і колишній аналітик Oxford Analytica Джозеф Роше заявив, що зміцнення російських зв'язків з Іраном, а також тиск з боку Заходу можуть врешті-решт змусити Ізраїль змінити свою нейтральну позицію щодо РФ.