Армія Молдови залишиться поза політичними ігрищами, які відбуваються в країні і не буде приймати участі у політичній кризі на жодному боці, заявило міністерство оборони Молдови вранці 10 червня, у понеділок, передає інформаційний портал Unimedia.
"Відповідно до статті 108 (1) Конституції Республіки Молдова, збройні сили підпорядковані виключно волі народу у цілях забезпечення суверенітету, незалежності, єдності, територіальної цілісності країни і конституційної демократії. У той же час, згідно із законом № 345 про національну оборону, керівництво національною оборонною системою є виключним і невід'ємним атрибутом конституційної влади держави. Поки що немає чіткої визначеності політичної ситуації в країні, Національна армія підпорядковується лише конституційному ладу. Національна армія продовжує нормально функціонувати, не втручається у кризу і залишиться поза межами політичних ігор", – сказано в офіційній заяві відомства.
Окремо у міністерстві додали, що з метою зниження ризику провокацій та ескалації обстановки та згідно з правилами, що застосовуються в особливих ситуаціях, доступ на територію військових частин, арсеналів та інших об'єктів міністерства оборони заборонено всім особам, які не входять до складу персоналу цих об'єктів.
Нагадаємо, напередодні КС Молдови видав постанову про розпуск парламенту країни. Опівночі 8 червня сплили 90 днів, відведені на формування нового уряду. У той самий день, але після того, як сплили відведені законом строки, депутати створили парламентську коаліцію, до складу якої увійшли проросійська "Партія соціалістів" і проєвропейський політичний блок "ACUM".
На екстреному засіданні парламенту ввечері 8 червня було затверджено склад Кабінету міністрів Молдови, члени уряду склали присягу. Уряд Молдови очолила лідер партії "Дія і солідарність" Майя Санду, спікером парламенту стала лідерка "Партії соціалістів" Зінаїда Гречана.
Також депутати більшістю в 61 голос проголосували за прийняття декларації "Про захоплену державу", в якій йдеться про необхідність звільнення держави від "влади олігархів" і виведення держструктур з-під впливу "Демократичної партії".
Після цього в Кишеневі спалахнули акції протесту, невідомі заблокували будівлі уряду, МВС, Генеральної прокуратури, міністерства фінансів, міністерства сільського господарства, регіонального розвитку та навколишнього середовища, а також низку інших установ. А лідер "Демократичної партії" Володимир Плахотнюк заявив про спробу "соціалістів" і блоку "ACUM" узурпувати владу.
Вчора ввечері, 9 червня, секретар Ради національної безпеки і оборони України Олександр Данилюк повідомив, що провів розширену нараду на базі РНБО в зв'язку з загостренням політичної кризи в Молдові.
Україна закликала владу Молдови "уникати силового протистояння" і застерегла від "російського сценарію федералізації". Також Київ запропонував Кишиневу роль посередника для вирішення спору між Демпартією, яка утримує контроль над урядовими установами, та новообраним урядом на чолі з Майєю Санду.