Міністр оборони США Ллойд Остін під час зустрічі зі своїм норвезьким колегою Бйорном Арілдом Гремом обговорив допомогу Україні та вирішальну роль Норвегії, яку вона відіграє в Арктиці та Північній Атлантиці, повідомили в Пентагоні. Вказано, що вони зустрілися лише через два тижні після того, як збиралася Контактна група з питань оборони України на авіабазі Рамштайн.
Так, Остін зазначив, що Норвегія – одна із засновниць НАТО і працювала разом зі США від Близького Сходу до Крайньої Півночі. За словами американського міністра, такий рівень співпраці та оперативної сумісності особливо важливий після повномасштабного вторгнення РФ в Україну. В Пентагоні підкреслили, що президент Росії Владімір Путін намагається знищити міжнародну інфраструктуру, засновану на правилах, які понад 70 років запобігали великій війні.
«Вторгнення Росії в Україну було неспровокованим, ганебним і жорстоким. Сполучені Штати та Норвегія стоять разом перед обличчям загроз європейській безпеці», – зазначив Остін.
У Пентагоні нагадали, що Норвегія надала Україні сучасне озброєння, включно з національною передовою зенітно-ракетною системою. Норвезькі військовослужбовці також навчають українських захисників і стоять разом із союзниками по НАТО, щоб захищати кожен дюйм території Північноатлантичного Альянсу. Остін сказав, що він також «пам’ятає про вирішальну роль, яку Норвегія відіграє як очі та вуха НАТО в Арктиці».
Також розмова міністрів стосувалася того, що зміна клімату відкриває Арктику, і Росія розглядає цей регіон як можливість для себе. У Норвегії також постійно проводяться навчання та тренування в регіоні. Остін подякував міністру оборони Норвегії за допомогу його країні, коли американський конвертоплан V-22 Osprey розбився під час недавніх навчань, убивши чотирьох морських піхотинців.
Своєю чергою Грем запевнив Остіна, що Сполучені Штати є найважливішим союзником Норвегії, і додав, що він вітає можливість обговорити шляхи розширення співпраці зі США, союзниками та партнерами.
«Ми знаходимося посеред війни в Європі. Російське вторгнення в Україну є неприйнятним», – сказав Грем.
Він додав, що країни регіону повинні працювати разом, адже «Росія не може виграти цю війну».
Грем подякував Остіну за його особисте керівництво зусиллями з постачання зброї в Україну, а також за його зусилля з вивчення стратегічної важливості Арктики. «Сполучені Штати та Норвегія тісно співпрацюють у сфері розвідки, морського спостереження, попереднього розміщення матеріальних засобів і посилення сил, а також у підготовці та навчаннях у всіх сферах», – сказав Грем.
Раніше повідомлялося, що Норвегія передасть Україні 160 протитанкових ракет Hellfire. Зазначалося, що термін експлуатації системи Hellfire наближається до кінця, їх планували поетапно зняти з озброєння. В Норвегії інструктори провели навчання з використання ракет Hellfire для українських військових.