США попередили про "значні наслідки", якщо китайські компанії нададуть підтримку Росії у війні проти України в одному з найрізкіших послань, які вони коли-небудь надсилали Пекіну. Про це йдеться у заяві Міністерства фінансів США, зробленій за підсумками переговорів у Гуанчжоу 5 та 6 квітня, пише Financial Times.
"Міністр Єллен підкреслила, що компанії, в тому числі в КНР, не повинні надавати матеріальну підтримку війні Росії проти України й що це матиме значні наслідки", — зазначено в заяві Міністерства фінансів США.
Попередження Єллен пролунало після того, як держсекретар США Ентоні Блінкен заявив міністрам закордонних справ ЄС і НАТО, що Пекін допомагає Москві "в масштабах, що викликають занепокоєння", і надає "інструменти, ресурси й технічну експертизу", згідно зі словами трьох осіб, знайомих з перебігом переговорів.
Здатність Росії різко збільшити виробництво зброї, зокрема артилерійських снарядів, ракет і безпілотників-камікадзе, лякає західні столиці, які намагаються збільшити власне оборонне виробництво, щоб допомогти Україні протистояти російській агресії. Торгівля Китаю з Росією з 2020 року зросла більш ніж удвічі — зі 108 млрд доларів до 240 млрд доларів минулого року, а бізнесмени почали перетинати їхній спільний кордон, щоб вивчити можливості, які з'явилися після західних санкцій.
Пекін стверджує, що не надає підтримки Росії й що саме Захід "підливає масла у вогонь" конфлікту. Але США та їхні союзники звинувачують Китай у наданні мовчазної підтримки, оскільки Сі Цзіньпін і китайські міністри зустрічалися з російськими колегами десятки разів після початку повномасштабного вторгнення.
Нагадаємо, що президент Байден також застеріг Сі Цзіньпіна від підтримки Пекіном російської оборонно-промислової бази. Вони обговорили це телефоном. Джо Байден заявив що "Китай надає компоненти, які можуть повільно працювати у напрямку збільшення можливостей Росії в Україні".