UA / RU
Підтримати ZN.ua

Міністерка закордонних справ Лівії залишила країну через ізраїльського колегу Коена

Елі Коен розкрив інформацію про непублічну зустріч із колегою в Римі.

Міністерка закордонних справ Лівії залишила країну на тлі масових заворушень після того, як стало відомо, що минулого тижня вона зустрілася зі своїм ізраїльським колегою в Римі, щоб обговорити офіційне визнання Ізраїлю, повідомляє The Times.

Розмови між дипломатами на цю тему часто відбуваються приватно, однак міністр закордонних справ Ізраїлю Елі Коен оприлюднив прес-реліз, в якому подякував Наджлі Мангуш. Відтоді її відсторонили від посади.

Мангуш, яка народилася в Уельсі та отримала освіту в Сполучених Штатах, є членом Уряду національної єдності в Тріполі, який очолює прем'єр-міністр Абдул Гамід Дбейба.

У заяві Ізраїль описав зустріч як ретельно сплановану, на якій обговорювалися «можливості співпраці між країнами та збереження єврейської культури в Лівії». Коен назвав це «першим кроком у зв'язках між Ізраїлем і Лівією».

Офіс Мангуш випустив суперечливу заяву, наполягаючи на тому, що зустріч була «незапланованою», і заперечив будь-які «дискусії, домовленості чи консультації». У заяві йдеться, що міністерка  підкреслила підтримку Лівією палестинців і «відмову від нормалізації відносин із сіоністським утворенням».

Прем’єр-міністр оголосив про відсторонення її від виконання обов’язків до завершення розслідування.

У неділю ввечері в Тріполі та інших містах спалахнули жорстокі демонстрації на знак протесту проти переговорів. Пізніше тієї ночі Мангуш урядовим літаком вилетіла з Тріполі до Туреччини.

Читайте також: В Лівії протестувальники підпалили будівлю Парламенту: що люди вимагають від влади

Джерела стверджують, що високопоставлені ізраїльські чиновники були розлючені тим, як їх міністр закордонних справ поставив під загрозу роль арабської колеги. 

«Такі зустрічі між ізраїльськими та арабськими міністрами відбуваються постійно, але золоте правило полягає в тому, що вони ніколи не можуть бути опубліковані. Це неймовірна хвалькуватість і чиста некомпетентність робити те, що зробив Коен. Я не можу зрозуміти, чому він це зробив. Відтепер жоден арабський міністр не довірятиме йому», — сказав The Times один дипломат.

У листопаді 2021 року стало відомо, що Саддам Хафтар, син лівійського полководця маршала Халіфи Хафтара, таємно відвідав Ізраїль, де взяв участь у переговорах з офіційними особами. Однак офіційно жодна із зустрічей не підтверджена.

Яїр Лапід, колишній прем’єр-міністр і міністр закордонних справ Ізраїлю, а нині лідер опозиції країни, написав у Twitter, що «країни світу дивляться на безвідповідальний витік інформації про зустріч міністрів закордонних справ Ізраїлю та Лівії та запитують себе: чи це та країна, з якою ми може мати зовнішні відносини?»

У розпал скандалу  обидві сторони почали змінювати свої версії подій. Близькі до  Коена джерела спочатку наполягали на тому, що саме лівійці просили про розголос цієї зустрічі. Однак пізніше того ж дня міністерство закордонних справ в Єрусалимі змінило свою позицію, стверджуючи, що «витік інформації про зустріч із міністром закордонних справ Лівії надійшов не з міністерства закордонних справ чи офісу міністра закордонних справ».

У Коена намагалися звинуватити у витоку Моссад та Раду національної безпеки.

Представники лівійського уряду заявили, що Дбейба справді знав про «незаплановану» зустріч і навіть дав згоду на її проведення під час свого візиту до Риму місяцем раніше.