Німеччина і Франція запропонували Європейському Союзу розглянути можливість запрошення президента Росії Володимира Путіна на спільний саміт із лідерами ЄС, повідомляє «Європейська правда» з посиланням на Financial Times.
Співрозмовники FT у дипломатичних колах розповіли, що з ініціативою виступила канцлер Німеччини Ангела Меркель, її потримав французький президент Еммануель Макрон. Їхні пропозиції озвучили посли Німеччини та Франції на засіданні комітету постійних представників ЄС у Брюсселі в середу, 23 червня.
Про відносини Євросоюзу з Росією лідери ЄС говорили на травневому саміті і доручили Єврокомісії підготувати пропозиції з цього питання. Видання зазначає, що франко-німецький варіант тексту набагато м'якший, ніж представлений минулого тижня звіт Європейської Комісії.
Текст проекту, запропонований Берліном і Парижем, може стати частиною рішення лідерів ЄС за підсумками саміту цього тижня, якщо його схвалять усі члени Євросоюзу.
Пропозиції Макрона і Меркель підтверджують готовність ЄС до «вибіркової взаємодії» з Росією з низки питань, що становлять взаємний інтерес. Зокрема, йдеться про клімат, навколишнє середовище, Арктику, охорону здоров'я, космос, транскордонне співробітництво, боротьбу з тероризмом, а також окремі питання зовнішньої політики, в тому числі про Іран і Сирію.
Німеччина і Франція пропонують доручити Єврокомісії та дипломатичній службі ЄС розробити конкретні пропозиції та запропонувати важелі впливу. Ключове пропозицію Німеччини і Франції - перегляд наявних форматів діалогу, включаючи зустрічі на рівні лідерів. Саміти ЄС за участю Путіна були скасовані після окупації Росією Криму в 2014 році.
В якості зразка для наслідування Німеччина навела саміт за участю президента США Джо Байдена і президента РФ Путіна в Женеві 16 червня.
За словами джерел FT, пропозиція Німеччини і Франції викликала невдоволення у низки інших членів ЄС. Вони висловили розчарування у зв'язку з втручанням в останню хвилину в підготовку саміту, запланованого на 24-25 червня.
Колишній міністр закордонних справ Павло Клімкін вважає, що на Україну очікує ще й непростий діалог зі США. Детальніше - в його статті «Після зустрічі Байдена і Путіна: до чого готуватися Зеленському» для читачів ZN. UA.