UA / RU
Підтримати ZN.ua

Масштабні чистки серед ЗС Туреччини поставлять під питання її подальше членство в НАТО – експерт

Політичний розгром турецької армії посилить в країні вплив президента.

Політичні "чистки" серед військовослужбовців, що розпочались після невдалої спроби державного перевороту в Туреччині, інституційно послаблять турецьку армію, яка десятиліттями виступала внутрішньополітичним гарантом збереження в країні світського режиму і її членства в Північноатлантичному Альянсі. Про це в статті для DT.UA пише аналітик Центру близькосхідних досліджень Сергій Данилов.

Як зазначає автор, військові протягом довгого часу були в Туреччині найбільш помітною соціальною групою, що виступала за членство країни в НАТО. Сьогодні турецька армія найбільшою мірою страждає від репресій, які можуть торкнутися до 70% її офіцерського складу.

З точки зору Данилова, без впливової армійської фракції у внутрішній політиці, перспектива подальшого членства Туреччини в НАТО буде залежати від політичної волі президента.

"Після невдалого заколоту армія не просто позбавляється своєї звичної ролі внутрішньополітичного гаранту світськості, але й перестає бути надійним лобістом трансатлантичних зв'язків, оскільки виявиться інституційно слабкою. На тлі кризи довіри і ціннісного розриву з Заходом, обтяженого розправою зі справжніми і уявними путчистами, втрата зацікавленого місцевого партнера, яким була армія, робить членство в НАТО більш залежним від політичних примх президента і політичного класу і з часом може виявитися під питанням", - пише він.

Нагадаємо, спроба військового перевороту сталася в Туреччині в ніч з 15 на 16 липня, проте вона завершилася повним провалом.

Вже на наступний день почалися масові затримання і арешти. Не менш 45 тисяч осіб було затримано, звільнено або відсторонено від роботи. Серед звільнених після спроби військового перевороту в Туреччині, крім військових і поліцейських, виявилися вчителі, декани університетів і журналісти, яких турецькі власті вважають недостатньо лояльними президентові Реджепу Тайипу Ердогану.

Раніше видання The Telegraph писало, що Туреччину можуть виключити з НАТО. Держсекретар США Джон Керрі вже встиг попередити, що Туреччина може бути виключена з Альянсу у випадку, якщо президент Ердоган не припинить в країні "чистки" після провалу спроби здійснення в країні військового перевороту.

Детальніше про наслідки спроби державного перевороту в Туреччині читайте у статті Сергія Данилова "Вікно можливостей Реджепа Ердогана для DT.UA.