UA / RU
Підтримати ZN.ua

МакФол: США потрібно почати дипломатичний наступ в питанні України

Американський дипломат вважає, що Пекін зараз випереджає Вашингтон на дипломатичному полі, тому американській стороні потрібно зробити чотири важливі кроки.

Адміністрація Джо Байдена зробила чудову роботу, підтримуючи у тісній співпраці з союзниками по НАТО зусилля з надання Україні матеріальних засобів, економічної допомоги, розвідувальних даних і проведення тренувань, необхідних для перемоги над російським вторгненням.

«Настав час підняти на такий же рівень американську дипломатію. Ми повинні розпочати дипломатичний нступ, щоб допомогти Києву вести мирні переговори, відбудовувати Україну і продовжувати економічний тиск на Росію задля досягнення миру», - пише в статті для Washington Post колишній посол США в РФ Майкл МакФол.

Перш за все, на його думку, президент Байден повинен призначити спеціального представника для мирних переговорів. Наразі Китай переграє США на цьому полі. Пекін призначив високопоставленого дипломата Лі Хуея представляти китайські інтереси у цьому питанні. Лі Хуей зустрічається з урядовцями по всьому регіону, зокрема в Україні, щоб підкріпити заяви Пекіна про підтримку переговорів. Однак, Китай, на думку МакФола,  насправді не виступає тут в ролі незацікавленої сторони. Він підтримує тісні зв'язки з кремлівськими чиновниками, що ставить під сумнів його нейтралітет як миротворця.

«США потрібно брати більш активну участь у цій дипломатичній грі. Американський спеціальний представник повинен не лише повторювати кроки Лі Хуея в Європі, щоб зміцнити позиції США, але й відвідувати країни Африки, Азії, Латинської Америки та Близького Сходу, щоб пояснити, чому війна Владіміра Путіна імперіалістична і колоніальна і як вона підриває міжнародну систему», - підкреслює МакФол.

Читайте також: Боррель: Путін не погодиться на переговори з Україною до президентських виборів у США

Розуміючи необхідність демонструвати більшу присутність у цьому питанні, президент Володимир Зеленський просуває українську тему всіма можливими способами включно з несподіваним візитом до Саудівської Аравії і зустріччю з прем'єр-міністром Індії Нарендрою Моді на саміті G7 в Японії. США, на думку американського дипломата, повинні проявити аналогічну ініціативу.

По-друге, президент Байден повинен призначити нового посла або спеціального координатора з питань відновлення України. Такий посадовець міг би зосередитися на зусиллях з передачі арештованих активів російського Центробанку до міжнародного фонду розвитку України.

«Цей посол також допоміг би сприяти прозорості, залученню приватного сектору та післявоєнному демократичному відновленню. Така робота надто велика і надто політична, щоб з нею могли впоратися американські відомства, які існують», - вважає автор.

По-третє, президент Байден або Держсекретар Ентоні Блінкен повинні призначити фактичного «посла до російської діаспори». Нинішні американські зусилля з надання допомоги росіянам, які емігрували, щоб не підтримувати війну Путіна, недостатні.

«Ми зацікавлені в тому, щоб у цих біженців були причини не повертатися додому з міркувань національної безпеки. Молоді люди, які залишають Росію сьогодні, - це солдати, яких завтра не буде на полі бою в Україні. З цією метою ми також повинні працювати над заохоченням більшої еміграції», - пише МакФол.

Читайте також: Лідери ЄС збираються закликати Китай вплинути на РФ та зупинити війну в Україні – ЗМІ

Також такий посол міг би допомагати критикам Путіна, які живуть у вигнанні, отримувати робочі візи, розблоковувати їхні банківські рахунки і продовжувати свою роботу в ЗМІ або громадянському суспільстві, спрямовану на тих, хто все ще перебуває в Росії. Частиною роботи також може бути підтримка зв'язку з білоруською опозицією. Такі спеціальні представники в минулому були призначені для взаємодії з діаспорами з Куби, Ірану і Венесуели.

По-четверте, Блінкен повинен призначити нового високопоставленого координатора з питань санкцій. Джеймс О’Брайен, який обіймав цю посаду до цих пір, переходить на іншу роботу.

Читайте також: Росія в обхід санкцій купує снайперські набої американського виробництва - Politico

«Саме зараз США і їхні союзники повинні розширювати існуючі санкції для підтримки поточних і майбутніх українських контрнаступів. Тож чим швидше ми знайдемо гідну заміну О'Брайену, тим краще. Такий представник також працюватиме над збереженням санкцій після війни, доки Кремль не візьме на себе зобов'язання виплатити репарації. Це велика, важка робота і вона має бути виконана негайно», - йдеться в статті.

Допомагаючи українським воїнам перемогти у війні, США також повинні робити більше, щоб допомогти Києву здобути мир. Час готуватися до цієї величезної місії не після закінчення війни, а зараз.