UA / RU
Підтримати ZN.ua

Лондонські фінансові ринки допомагають Путіну сіяти нестабільність - The Times

Британський чиновник закликає очистити Сіті від російських брудних грошей.

Історія про російську корупцію не нова. Так само як і оповіді про потоки брудних грошей через Лондон і про російський вплив. Всі вже давно бачать, як високопоставлені російські чиновники купують нерухомість, вартість якої в рази перевищує їхні доходи. Російські фірми звертаються до британських бірж для фінансування проектів, а ті з них, які опинилися під санкціями, роками використовують лондонські ринки капіталів. Але часи змінилися. Попри те, що діяльність лишилася такою ж, ефект значно більший. Російський вплив став питанням національної безпеки, пише на сторінках The Times голова комітету з закордонних справ парламенту Великої Британії консерватор Том Тагенхет, нагадуючи про звіт свого відомства, в якому наголошується на загрози, які надходять від російських клептократів.

За останні роки Москва перестала бути просто корумпованою країною з "найбагатшою людиною світу на чолі". Тагенхет пише, що Володимир Путін, за деякими підрахунками, вкрав у російського народу понад 300 мільярдів доларів, а його олігархи - ще більше. Тепер Росія - це експортер нестабільності. І лондонські ринки відкривають можливості перед зусиллями Кремля. Експерти в регіоні вказали на прямий зв'язок між багатством олігархів і владою Кремля. Вони також пов'язали гроші і проекти, серед яких були операції з посилення впливу і підриву громадянського суспільства в сусідніх країнах. Антикорупційний активіст Роман Борісович повідомив, що у корупція у Лондоні переконала багатьох в тому, що "вони володіють Британією".

Одним з прикладів слабкого контролю, що сприяло можливому поширенню іноземного впливу, було котирування компанії EN+ Олега Дерипаски на Лондонській фондовій біржі минулого року. Науковий співробітник Гарвардського університету Емілі Сімпсон вказала на те, що EN+ контролює виробника алюмінію "Русал". Ця компанія постачає матеріали для російських Збройних сил, які "використовуються в Сирії". Тому це повинно було привернути увагу регуляторів, зважаючи на секторальні санкції Євросоюзу проти російського оборонного сектору.

Ефект від зовнішньої політики помітний більш широко. На Західних Балканах, приміром, дедалі більше свідчень вказують на те, що інвестиції - це прикрита диверсія під контролем Москви. Олігархів, які залежать від Путіна не залежно від розміру свого багатства, заохочують інвестувати у різних сферах від нерухомості до фармакології, щоб забезпечити Кремль важелями впливу. Доктор Марк Галеотті з Інституту міжнародних відносин в Празі чітко вказав на те, що така практика стосується також політики, де олігархам говорили підтримувати "контректе альтернативне ЗМІ чи контретного популіста".

"Така реальність відмивання грошей сьогодні. Йдеться не просто крадіжку грошей через ухилення від сплати податків, а й про те, що у цілих народів крадуть їхні демократичні права. Наша літаргічна реакція на лазівки, які дозволяють всьому цьому відбуватись, вказує на те, що ми не сміємо це зупинити, Інакше як пояснити те, що ми дозволили підсанкційному ВТБ Банку торгувати боргами у Лондоні? Чому ми дозволили Газпрому торгувати бондами в Лондоні через лічені дні після замаху в Солсбері?", - пише британський чиновник.

Він додає, що справа не лише у фінансових злочинах, а в загрозах для національної безпеки. Необхідно очистити Сіті і перекрити потік брудних грошей з Москви, які допомагають Кремлю поширювати свій вплив.

Повідомлялося, що росіяни зберігають у британських офшорах 47 млрд доларів. Велика частина цих коштів - близько 30 мільярдів фунтів стерлінгів, зберігається в компаніях, зареєстрованих на Британських Віргінських островах.

Раніше комітетом закордонних справ нижньої палати розпочав розслідування щодо "брудних" грошей російських корупціонерів у країні, у зв'язку з чим парламент Британії заслухав експертів. Зазначалося, що однією з проблем у боротьбі з "брудними" грошима є складність доведення злочинного походження грошей, а також небажання правоохоронців судитися з найкращими адвокатами, послуги яких можуть собі дозволити іноземні мільярдери.