Ніде у світі популісти не приходили до влади без підтримки представників істеблішменту. Тому замість того, щоб зачаровано дивитися лише на самих популістів, треба звернути увагу на більш широку картину і визначити, хто винен у приході до влади політиків, які виступають проти істеблішменту.
Про це на Всесвітньому економічному форумі сказав професор політології Прінстонського університету Ян-Вернер Мюллер.
"Коли прем'єр-міністр Індії Нарендра Муді виступав, він сказав: "В моєму голосі звучить весь індійський народ". Трамп вважає, що він теж єдиний легітимний голос американців. Тому він проводить певну політку, применшуючи значення опонентів і виборців, узагальнюючи останніх. Правда в тому, що Трамп не зможе піти на вибори лише за рахунок своїх дописів у Twitter. Риторики мало. Потрібні дії. І вони відбуваються. Він проводить певний порядок денний, попри скорочення підтримки, падіння популярності, тому що думає, що представляє більшість і має на це мандат і певну платформу", - сказав експерт, застерігши, що не можна спрощено оцінювати популістів.
Мюллер додав, що Трамп переміг з невеликою перевагою лише тому, що його підтримала Республіканська партія, яка входить в істеблішмент, а також деякі демократи через проблему імміграції. На думку експерта, чим довше Трамп буде при владі, тим більше він зможе переконати всіх, ніби в нього є певна платформа і підтримка.
"Так може наступити момент, коли певна кількість людей вирішать: "Так, я трампіст". Цього ще не сталося. Але так може статися. І тоді він зможе знову претендувати на переобрання", - пояснив Мюллер.
У свою чергу, професор Лондонського університету Гай Стендін звернув увагу на наслідки приходу до влади команди Дональда Трампа в США. На його думку, це стало успіхом так званого "рентьєвого капіталізму". Плутократи, які виграли від рентьєвого капіталізму, можуть формувати демократичні сили, фінансуючи політиків, лобістів, ЗМІ тощо, і змінювати фіскальну політику в сторону на користь своїх поплічників. У нас сьогодні сформувалася економіка субсидій. Великі компанії отримують різні податкові канікули і субсидії, які створюють бюджетний дефіцит. А бюджетний дефіцит призводить до скорочення держвитрат. Таким чином, Трамп може втратити владу так само, як і отримав.