UA / RU
Підтримати ZN.ua

Премію Нансена отримав юрист, який допоміг Киргизстану покінчити з безгромадянством

Юрист допоміг понад 10 тисячам особам отримати громадянство Киргизстану і вже почав допомагати іншим країнам Центральної Азії.

Юрист з Киргизстану Азізбек Ашуров став лауреатом щорічної правозахисної премії Нансена, заснованої Управлінням Верховного комісара ООН у справах біженців. Робота Ашурова підтримала зусилля Киргизстану, який став першою країною в світі, що покінчила з безгромадянством. Зараз в світі без громадянства живуть майже 4 мільйона осіб.

Після розпаду СРСР сотні тисяч людей в Центральній Азії опинилися без громадянства, у тому числі в Киргизстані. Інші залишилися в підвішеному стані через прогалини у законодавстві або через шлюби між різними національностями.

Громадська організація Ашурова була заснована в 2003 році для надання безкоштовних юридичних консультацій. Організація приступила до вирішення проблеми безгромадянства в 2007 році, а в 2014 році за фінансування УВКБ ООН допомогла створити мобільні юридичні клініки і розповісти широкому загалу про цю проблему. Вони виявили, що на території Киргизстану у Ферганській долині – густонаселеному регіоні Центральної Азії, який також охоплює частини Узбекистану і Таджикистану була найпроблемнышим місцем, де без документів жили більше 10 тисяч осіб, розповіли DT.UA в УВКБ.

Юрист Ашуров через свою організацію "Адвокати без кордонів Ферганської долини" (FVLWB) допоміг понад 10 тисячам осіб отримати громадянство Киргизстану після того, як вони стали особами без громадянства внаслідок розпаду Радянського Союзу. Серед них близько двох тисяч дітей отримали право на освіту і майбутнє зі свободою пересування, право вступати в шлюб і працювати.

Сам Ашуров каже, що не дає людям громадянство, а просто повертає те, що їм належало. Він і його команда прямо на вулицях розшукували людей, які крадькома живуть без документів. У підсумку юрист домігся ліквідації безгромадянства в Киргизстані. "Всі сумнівалися, чи ми зможемо цього домогтися", – каже 38-річний Азізбек. "Нам говорили, що буде дуже важко. Коли ми тільки починали, ці люди були справжніми невидимками. Держава про них нічого не знало, будь-яка статистика відсутня. Але я був молодий і амбіційний, і моя команда поділяла мою любов до захисту прав людини. І є така приказка – під лежачий камінь вода не тече".

Відсутність громадянства ускладнює життя мільйонів людей в усьому світі. Це позбавляє їх основних прав, таких як доступ до охорони здоров'я, освіти, працевлаштування, свободу пересування і навіть можливості відкрити банківський рахунок або купити SIM-карту для мобільного телефону.

За 5 років до завершення кампанії #IBelong УВКБ ООН закликало держави взяти на себе зобов'язання вжити швидкі і рішучі дії для досягнення мети кампанії з ліквідації безгромадянства до 2024 року

"Киргизстан подав чудовий приклад, який, я сподіваюся, інші країни будуть аплодувати і прислухатися", – зазначив Верховний комісар ООН у справах біженців Філіппо Гранді.

Регіональний представник УВКБ ООН по Центральній Азії Ясуко Ода сподівається, що досягнення Киргизстану спонукатимуть інші країни світу зробити те ж саме.

Зараз Ашуров з командою працюють над допомогою й іншим країнам Центральної Азії в зниженні рівня безгромадянства. Разом вони допомогли створити мережу для обміну інформацією і об'єднання громадянського суспільства і урядів.

"Ми маленька країна, ресурсів у нас обмаль", – продовжує Ашуров. "Але разом ми ліквідували безгражданство. Це цілком реально і можливо в інших країнах. Громадянство – це не привілей, а необхідність. Це не просто цифри на папері, а люди, чиє життя змінилося назавжди".

Зазначимо, що в рамках "Книжкового Арсеналу" УВКБ ООН, разом із посольством Данії в Україні, організувало "Живу бібліотеку", в якій "живими книжками", що розповідають про досвід біженців, стали письменники Кім Тхюї та Ларрі Трамбле (Канада), Крістіан Хустед (Данія), Імбі Паю (Естонія), Кадер Абдула (Голландія), а також українські експерти з питань біженців Наталія Гуржій (БФ "Рокада") і Максим Буткевич (українська правозахисна організація No Borders).

Детальніше читайте в матеріалі Алли Котляр "Вахід. Історія "біженця"" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".