31 липня у мусульман починається одне з головних свят – Курбан-байрам. Дата його святкування залежить від місячного календаря і може відрізнятися в різних країнах.
Коли відзначають Курбан-байрам
Свято жертвопринесення відзначається на 70-й день після святкування Ураза-Байрам, в 10-й день 12-го місяця ісламського місячного календаря Зуль-хіджжа і триває три дні.
Історія святкування
Курбан-байрам знаменує закінчення хаджу – паломництва в Мекку. Слово «курбан» походить від арабського кореня «крб», який несе в собі все, що пов'язано з «наближенням». Вважається, що важлива не сама жертва, а наближення до Аллаха.
Історія появи обряду принесення в жертву пов'язана з пророком Ібрагімом. Він побачив сон, в якому йому було наказано принести в жертву свого старшого сина Ісмаїла. Пророк подумав, що це мана і відмовився жертвувати сином. Але сон повторився кілька разів. Тоді Ібрагім вирішив виконати наказ, але в момент, коли він заніс ножа над Ісмаїлом, пролунав голос: "О, Ібрагім, ти вже виконав свій сон…". Після цього він побачив баранчика, яким було велено зробити курбан (жертву). Згідно з тлумаченням, Аллах не потребував жертвоприношень, він лише випробовував силу віри свого пророка.
Цей випадок стався недалеко від Мекки. Відтоді мусульмани приносять у жертву тварину, віддаючи данину поваги Ібрагіму, який показавши найвищу ступінь відданості і любові до Аллаха.
Традиції святкування Курбан-байраму
Ніч напередодні свята прийнято проводити в молитвах.
Відзначати свято починають з раннього ранку. В цей день перед святковою молитвою рекомендується прокинутися раніше, підстригти волосся і нігті, зробити обмивання, по можливості умастити себе пахощами й одягти найкращий одяг. Не можна снідати до святкового намазу. На світанку мусульмани йдуть в мечеть до ранкової молитви. Після її закінчення віруючі повертаються додому, а потім, за бажанням, збираються групами на вулиці чи у дворах, де співають хором славослів'я Аллаху (такбір). Потім вони знову відправляються в мечеть або на спеціально відведену площадку (намазгах), де мулла або імам-хатиб виголошує проповідь (хутбу), яка зазвичай починається з прославлення Аллаха і його пророка, потім роз'яснюються походження хаджу і значення обряду жертвопринесення. Під час свята Курбан-байрам бажано звеличувати та славити Аллаха (такбір) протягом усіх трьох днів після кожної обов'язкової молитви.
Час для здійснення жертвопринесення починається відразу після завершення святкової молитви, а закінчується незадовго до заходу третього дня. Однозначної відповіді на питання, чи потрібно обов'язково приносити жертву, немає.
Одні стверджують, що здійснення цього обряду є обов'язковим для кожного повнолітнього мусульманина, який постійно проживає в даній місцевості на момент настання Курбан Байраму і має кошти для купівлі тварини. Інші заявляють, що обряд не є обов'язковим, оскільки не всі в змозі зробити.