Європейський механізм розподілу вакцин від коронавірусу COVAX зіткнувся з дефіцитом препаратів, і просить країни «Великої сімки» (G7) передати програмі надлишок придбаних вакцин.
«Спільне термінове використання доступних надлишкових доз є мінімально необхідним і надзвичайним заходом, який потрібен просто зараз. Це може запобігти появі нових вогнищ поширення інфекції у світі», - заявила виконавчий директор Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) Генрієтта Фор.
Нині Фонд відповідає за реалізацію програми COVAX. Там оцінюють дефіцит поставок вакцин до кінця травня у 140 млн доз, до кінця наступного місяця ця цифра зросте до 190 млн.
Частково дефіцит пов'язаний із тимчасовою зупинкою експорту з Індії - через зростання захворюваності на коронавірусів один з провідних світових виробників вакцин запровадив ембарго на поставки AstraZeneca, яка є основною у межах COVAX.
Фор переконана: передача програмі надлишкових доз вакцин не завдасть шкоди вакцинації населення країн-донорів. Пославшись на дослідження науково-інформаційної і аналітичної компанії Airfinity, вона зазначила, що країни G7 могли б пожертвувати близько 153 мільйонів доз, якщо поділяться хоча б 20% своїх запасів у червні, липні та серпні.
11 травня голова Європейської Комісії Урсула фон дер Ляєн закликала країни, в яких налагоджено виробництво вакцин від коронавірусу, наслідувати ЄС і розширювати експорт.
Розрив у рівні вакцинації населення багатих і бідних країн продемонстрував людству «темний бік» глобалізації. За даними ВООЗ, з 1 млрд ін'єкцій, 82% щеплень зробили в країнах з високим і вище середнього рівнями доходів, і лише 0,3% припадає на бідні країни. Про те, як вакцинація стала маркером того, які країни найбільш важливі для ЄС, читайте в статті Василя Зорі «Лакмусовий папірець щеплень» у ZN.UA.