Якщо ви готуєте їжу до Різдва або просто збираєтеся в гості, ви є частиною довгої історії людства, яка старша за наш вид, пише AP NEWS.
На думку деяких вчених, наші ранні родичі використовували вогонь для приготування їжі майже 2 мільйони років тому задовго до появи Homo sapiens.
А нещодавно було виявлено раннє свідчення такого рудиментарного приготування їжі: залишки вечері зі смаженого коропа, яким 780 000 років.
Приготування їжі означало для наших предків щось більше, ніж просто зміна життя. Воно сприяло нашій еволюції, дало нам більший мозок, а пізніше стало центральним елементом ритуалів бенкету, що об'єднували спільноти.
"Історія еволюції людини виявилася історією того, що ми їмо", - каже Метт Спонхаймер, антрополог з Університету Колорадо в Боулдері, який вивчав раціон харчування ранніх предків людини.
Нове дослідження, опубліковане в журналі Nature Ecology and Evolution, засноване на матеріалах Гешер Бенот Яаков в Ізраїлі, розташованого на березі древнього озера.
Артефакти з цього району свідчать про те, що тут мешкала громада Homo erectus, який вимер ранніх людей, які ходили вертикально, пояснює провідний автор дослідження Іріт Зохар з Тель-Авівського університету.
За роки "копання у багнюці" на цьому місці дослідники вивчили цікаву колекцію риб'ячих останків, особливо зубів, каже Наама Горен-Інбар, археолог з Єврейського університету Єрусалима, яка керувала розкопками.
Багато хто з них належав кільком видам великих коропових, і вони були зосереджені у певних місцях на місці розкопок – там, де дослідники також виявили сліди вогню. Тестування показало, що зуби піддавалися дії гарячої, але з надгарячої температури. Це свідчить про те, що рибу готували повільно та неквапливо, а не кидали прямо на вогонь, пояснив Зохар.
Зібравши всі ці докази разом, автори дійшли висновку, що ці двоюрідні брати людини використовували вогонь для приготування їжі понад три чверті мільйона років тому. Це набагато раніше, ніж наступне найдавніше свідчення приготування їжі, яке показує, що люди кам'яної доби їли обвуглені коріння в Південній Африці.
Дослідники, як і багато їхніх колег, вважають, що приготування їжі почалося задовго до цього, хоча речові докази цього важко знайти.
"Я впевнений, що в найближчому майбутньому буде повідомлено про більш ранній випадок", - сказав автор дослідження Ісраель Хершковіц із Тель-Авівського університету в електронному листі.
Частково це пояснюється тим, що використання вогню для приготування їжі було ключовим кроком в еволюції людини.
Приготування їжі полегшує її перетравлення та отримання поживних речовин, пояснює Девід Браун, археолог з Університету Джорджа Вашингтона, який не брав участі у дослідженні. Тому коли ранні люди навчилися готувати їжу, вони отримали доступ до більшої кількості енергії, яку вони могли використовувати для харчування більшого мозку.
Виходячи з того, як розвивалися мозок і тіло предків людини, вчені припускають, що навички приготування їжі мали з'явитися близько 2 мільйонів років тому.
"Якщо ми харчуватимемося сирими продуктами, то нам буде дуже важко стати великотілими приматами", - сказав Браун.
Ті перші страви були далекі від сьогоднішніх вечерь зі стейками. І за багато років, що минули між ними, люди стали їсти не тільки для насичення, але і для спілкування.
У дослідженні 2010 року вчені описали ранні свідчення бенкету - спеціально приготовленої їжі, яка збирала людей з якоїсь нагоди 12 000 років тому в печері в Ізраїлі.
За словами Наталі Манро, антрополога з Університету Коннектикуту, яка очолювала дослідження, у печері, яка служила місцем поховання, було знайдено останки однієї особливої жінки, яка, мабуть, була шаманом для своєї громади.
Схоже, люди влаштували трапезу з нагоди її смерті. Мунро та її команда виявили на місці велику кількість останків тварин, з яких, мабуть, було приготовлено частування.
Цей "перший бенкет" стався в інший важливий перехідний момент в історії людства, коли мисливці-збирачі починали переходити до осілого способу життя, говорить Манро.
За її словами, збираючись для особливих трапез, люди, можливо, створювали громаду та згладжували напруженість у відносинах, оскільки тепер вони були більш менш прив'язані один до одного.
І хоча типовий бенкет, можливо, більше не включає поїдання черепашого м'яса в похоронних печерах, Мунро каже, що вона як і раніше бачить багато з тих же функцій - обмін інформацією, встановлення зв'язків, боротьба за статус - на наших сучасних зборах.
"Це те, що є квінтесенцією людства", - каже Мунро. "І бачити перші свідчення цього дуже цікаво".
Як повідомлялося, понад 20 бронзових статуй етруського і римського періодів, що прекрасно збереглися, знайшли археологи в бруді термальних джерел у Тоскані. Статуї зображують божеств, яким поклонялися у побудованому біля термального джерела святині. Їх вік фахівці оцінюють у понад дві тисячі років.