UA / RU
Підтримати ZN.ua

Кухар Путіна "зготував" серйозні проблеми - The Economist

Російський олігарх виявився причетним до всіх ключових авантюр Кремля.

Бізнес-імперія Євгенія Прігожина починалася скромно: зі стендів з хот-догами на вулицях Санкт-Петербурга в 1990 році.

"Ми робили гірчицю у мене вдома", - якось пригадував російський олігарх.

Згодом він відкрив низку дорогих ресторанів, серед яких і один плавучий під назвою "New Island", який став улюбленим місцем для іншого вихідця з Санкт-Петербургу - 3. Потім він отримав вигідні державні контракти. З часом діяльність Прігожина вийшла за межі кухні і почала включати управління армією онлайн-тролів і російськими найманцями.

Про це пише The Economist, додаючи, що близькість з російський президентом принесла мільярдеру прізвисько "кухар Путіна".

16 лютого США звинуватили Прігожина, три його компанії і 12 співробітників у втручанні у внутрішні американські справи, зокрема у президентські вибори в 2016 році. Спецпредставник Департаменту юстиції Роберт Мюллер стверджує, що "фабрика тролів" російського мільярдера вела інформаційну війну з метою поширити "недовіру до кандидатів і політичної системи в цілому".

Прігожин, який вже був під санкціями США за розбудову військових баз для війни проти України, схоже, не дуже тривожиться через нові американські обвинувачення.

Трансформація цього продавця хот-догів добре ілюструє, як можна досягти успіху в сучасній Росії. В 2000 році, невдовзі після обрання президентом Путін приймав тогочасного прем'єр-міністра Японії Яшіхіро Морі в реторані "New Island", де Прігожин особисто обслуговував впливових гостей.

"Володимир Путін бачив, як я збудував свій бізнес з нічого. Він бачив, як я не соромився підносити тарілки двом коронованим головам", - якось говорив олігарх.

В 2002 році Путін привів на обід в "New Island" президента США Джорджа Буша-молодшого, а потім відсвяткував у цьому ж ресторані свій день народження. Услужливість Прігожина окупилася у формі отримання державних контрактів на забезпечення харчуванням шкіл, лікарень і армії.

"Це ключова відмінність між історіями успіху в кіно і в Росії. Хлопець нічого не винайшов, не знайшов захований скарб, не виграв на Олімпіаді. Він отримав свою нагороду завдяки тому, що добре служив президенту", - наголосив російський опозиціонер Олексій Навальний.

"Антикорупційний фонд" опозиціонера виявив, що активи Прігожина включають приватний літак, 37-метрову яхту, дорогу нерухомість в Санкт-Петербурзі і на узбережжі Чорного моря.

Однак, Прігожин прославився далеко не кулінарною майстерністю, а як особа, яка брала участь у таємних зусиллях Кремля з придушення політичної опозиції вдома і на Заході. Він здобув впливовість через організацію під назвою "Агенція інтернет-досліджень", яка була відкрита в Санкт-Петербурзі в 2013 році. Активність так званої "фабрики тролів" стала помітною з початком війни в Україні. Документи, викрадені російською групою хакерів, вказують на те, які інструкції отримували проплачені коментатори для атак на іноземні ЗМІ. Паралельно до нього ресторатор підготував ще одну "смачну страву" для російської держави - приватну військову компанію під назвою "Вагнер". Колишні російські солдати, патріотичні авантюристи і фінансово неблагополучні добровольці почали службу під командуванням колишнього командира спецназа Дмитра Уткіна, який також під американськими санкціями за свою роль.

Група "Вангнер" воювала проти України, а потім змінила свою орієнтацію на Сирію після того, як Росія вторглася в близькосхідну країну в 2015 році.

Як "фабрика тролів", так і найманці Прігожина дали Кремлю важливі інструменти в привабливій формі. Ці лояльні і слухняні сили змогли діяти там, де офіційні структури не могли. І при цьому вони дали владі Росії можливість заперечувати причетність. Міністерство оборони РФ заперечує існування групи "Вагнер", хоча Уткін був на прийому у Путіна в 2016 році. Схожим чином, Кремль заперечує зв'язок з "тролями", але він відплатив Прігожину державними контрактами на мільярди рублів.

Читайте також: Російський олігарх робить за Путіна брудну роботу - WP

17 травня 2017 року міністерство юстиції США призначило Роберта Мюллера на посаду спеціального прокурора для розслідування втручання Росії в президентські вибори.

У рамках справи Мюллер викликав на допит генерального прокурора США Джеффа Сешнса. Він став першим з адміністрації Трампа, який давав свідчення в цій справі.

Про свою готовність під присягою свідчити заявив і сам президент Дональд Трамп.

Разом із тим, він неодноразово заявляв про відсутність будь-якої "змови" з Росією.