UA / RU
Підтримати ZN.ua

Криза в Перській затоці: до чого може призвести розрив дипломатичних відносин арабських країн з Катаром

Саудівська Аравія та її союзники розірвали дипломатичні відносини Катаром. DT.UA розібралось з причинами і наслідками цієї події.

Саудівська Аравія, Об'єднані Арабські Емірати, Єгипет і Бахрейн у понеділок, 5 червня, оголосили про розірвання дипломатичних відносин з Катаром, звинувативши його у спонсоруванні тероризму. DT.UA розібралось з основними причинами та наслідками цих подій.

Що сталося?

Чотири країни Перської затоки, серед яких Саудівська Аравія, Об'єднані Арабські Емірати, Єгипет і Бахрейн, оголосили про розірвання дипломатичних відносин з Катаром. Країни перекрили кордони і свій авіапростір для Катару, а також виключили його з коаліції, яка веде війну в Ємені.

Громадян Катару, які перебувають у цих країнах, закликали залишити країну протягом чотирнадцяти діб, а співробітників дипломатичних структур протягом двох діб. Всі кордони перекриті, а дипломатичні відносини повністю розірвані. Такий крок країни обґрунтували співпрацею Катару з Іраном, якого вони визнають спонсором тероризму, зокрема в Ємені.

Пізніше до розриву дипломатичних відносин з Катаром приєдналися також Лівія і Ємен. При цьому уряди Лівії та Ємену контролюють лише частину своєї країни, маючи високу ступінь залежності від допомоги Саудівської Аравії. Також наголошується, що "уряд" Лівії, який підтримав розрив відносин з Катаром, не визнаний на міжнародному рівні.

Після цього до бойкотування Катару приєдналися Мальдівські острови і Маврикій.

Які причини кризи?

Головним каменем спотикання між Катаром і Саудівською Аравією з союзниками є питання співпраці з Іраном і фінансування радикальних ісламістів в Лівії, Сирії, Афганістані та Ємені. Катар входить у військову коаліцію проти підтримуваних Іраном хуситів в Ємені, однак при цьому має нормальні стосунки з самим Іраном. У квітні і травні інформаційні агентства говорили про переговори за закритими дверима між представниками Катару та Ірану.

Пізніше Financial Times опублікувала інформацію, згідно з якої Катар виплатив близько одного мільярда доларів терористичної організації, яка пов'язана з Аль-Каїдою, і спецслужбам Ірану. Така виплата стала викупом за членів королівської родини, яких викрали в південному Іраку під час святкувань. Видання також відзначає, що одним з найбільш частих форматів підтримки Катаром різних угруповань є саме виплати викупу за заручників. При цьому такі угруповання можуть бути і представниками радикальних шиїтських організацій, яких спонсорує також Іран.

Наслідки для Катару і регіону

Закриття кордонів фактично означає сухопутну блокаду Катару, що встигло позначитися в першу чергу на населенні країни. Масове виселення громадян Катару з арабських країн у довгостроковій перспективі може позначитися серйозними дисбалансами на ринку праці (відпливши дешевої робочої сили і надлишок в окремих інших сферах).

Проте частково результати блокади вже відчутні і зараз. У столиці Катару Досі відзначається ажіотажний попит на продукти харчування. CNN Money, посилаючись на публікації в соцмережах, зазначає, що люди побоюються економічної блокади, яка може призвести до браку продовольства в країні.

Читайте також: Православні та греко-католики відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці
При цьому Саудівська Аравія закрила місцеве відділення новинного каналу Катару "Аль-Джазіра", і відібрала ліцензію на мовлення на території країни. Сам канал звинуватили в популяризації "терористичних груп" і підтримці повстанців у Ємені після того, як Ер-Ріяд і деякі інші його союзники, включаючи Єгипет, розірвали дипломатичні відносини з Катаром через можливої підтримки країною терористичної організації "Брати-мусульмани". При цьому раніше одним з головних інструментів зовнішньої політики Катару був саме медіавплив.

Не менш важливим є і перекриття авіасполучення, оскільки частина арабських країн скасувала свої рейси в Катар. Перекриття повітряного простору над країнами аравійського півострова ускладнює польоти з самого Катару.

Важливими є і політичні наслідки для економіки, оскільки фондові індекси Катару за один день опустилися на 7%.

Реакція і вирішення кризи

На кризу прореагували більшість країн регіону, однак найбільш показовою є реакція Оману і Кувейту. Останні дві країни не приєдналися до Саудівської Аравії для введення санкцій і стали метою переговорів, як з боку саудитів, так і з боку влади Катару. Лідер Кувейту Сабах аль-Ахмед аль-Джабер ас-Сабах виступив посередником у вирішенні дипломатичної кризи між Катаром і групою арабських країн. Для цього Сабах полетів з візитом до Саудівської Аравії, щоб обговорити можливі шляхи виходу з кризи.

У свою чергу, голова Катару вирішив відкласти своє звернення до народу до результатів переговорів глави Кувейту. Таким чином, Катар сподівається трохи послабити напругу під час кризи в регіоні і уникнути різких дій у відповідь.

Відреагував на події в регіоні і Іран, який запропонував постачати Катар по воді. Однак Катар поки не відреагував на пропозицію, не бажаючи збільшувати напругу в регіоні.

Reuters, посилаючись на свої джерела, розповів про спроби США загладити кризу між арабськими країнами. За словами агентства, американська адміністрація не очікувала різкого погіршення між країнами Перської затоки, а зараз намагається знайти способи досягти компромісу між країнами. Крім того, що США турбує нестабільність в регіоні, сам Катар є важливим стратегічним американським союзником у регіоні. Саме на території Катару розташовується найбільша авіабаза США, з якої вони здійснюють авіаудари по терористичної організації "Ісламська держава".