UA / RU
Підтримати ZN.ua

Кремлю потрібно знайти причини для конфлікту з Трампом – The Guardian

Російська влада може тепер лишитися без "американського ворога", якого роками звинувачували у всіх проблемах росіян.

За два дні до виборів в США державний російський телеканал "Россия 24" запустив відлік часу до відкриття виборчих дільниць. Такої високої уваги росіяни не приділяли навіть власним виборам.

Але попри всі слова взаємного захоплення між Володимиром Путіним і Дональдом Трампом, настрої після оголошення результатів у Росії можна швидше назвати спантеличенням, ніж ейфорією.

Про це на сторінках The Guardian пише російський журналіст Олег Кашин. Він нагадує, що відповідь деяких російських чиновників була вдоволеною. Депутати Державної Думи аплодували Трампу. Губернатор Омської області Віктор Назаров оголосив, що на виборах в Америці перемогла партія Путіна – "Единая Россия". А головний редактор російського пропагандистського телеканалу RT Маргарита Симонян написала на своїй сторінці в Twitter, після перемоги республіканця їй хочеться їздити по Москві з прапором США.

Однак, чиновники високого рангу відреагували на новини насторожено. Прем'єр-міністр Дмитро Медведєв сказав, що у Росії є значно важливіші проблеми, щоб перейматися перемогою Трампа. Міністр закордонних справ Сергій Лавров закликав росіян почекати, коли новий президент почне діяти, а не фокусуватися лише на його риториці. А прес-секретар президента Росії Дмитро Пєсков прокоментував, що ще рано говорити, чи перемога Трампа покращить американсько-російські відносини, як зараз в найгірші з часів закінчення Холодної війни.

"Навряд чи хтось з російських політиків захоче це визнати, але Росія була значно краще підготовленою до перемоги Гілларі Клінтон. Адже так збереглася б американська зовнішня політика, а заодно і опозиційна риторика, яку російські політики використовують вже кілька років", - йдеться в статті.

Автор зауважує, що попри висловлення підтримки Трампу, російська пропагандистська машина не чекала, що він переможе. Коли виборчі дільниці в США відкрилися, Симонян написала на своїй сторінці в Twitter: "Спочивай з миром, демократіє!". Переконання, що американські системі не можна довіряти, стало популярним з 2012 року, коли Путін став президентом Росії втретє.

Згідно з російською пропагандою, США занурили Ірак, Лівію і Сирію в хаос, і тепер хочуть, щоб і Росія теж спіткала така ж доля. А Путін нібито єдиний, хто здатен стримати Америку і врятувати росіян від катастрофи. Москва також звинувачує Вашингтон у початку Євромайдану в Україні, у підтримці російської опозиції і підштовхуванні Європи до запровадження санкцій, які насправді введені у відповідь на російську агресію проти України.

Впродовж останніх п'яти років розмови про "американського ворога" увійшли в повсякденне життя росіян. Наклейки з образливими словами на адресу президента Барака Обами стали дуже популярними серед автомобілістів, а в сфері обслуговування: від кафе до перукарень – можна нерідко побачити оголошення, що "Обаму тут не обслуговують".

"Перемога Клінтон дозволила б зберегти ці настрої. Але переміг Трамп, і це нищить цю риторику. Російські депутати аплодували республіканцю, не розуміючи, що насправді він підриває їхню політичну систему, якій тепер доведеться вирішити, як рухатися далі тепер, коли Америка більше не ворог", - йдеться в статті.

Автор додає, що існує і інша проблема. Путін завжди займав позицію прихильника неоконсервативного тренду, який народився з невдоволення світовим порядком в 21-му столітті. Путін "обожнює" сварити Захід за надмірний інтерес до прав меншин, за політику в сфері біженців і інших ліберальних проблем. І тепер, коли Захід теж змінив своє ставлення до цих проблем, Кремль не знає, що йому робити.

Російські владі був потрібен Трамп, але в ролі переможеного, а не переможця. Так вона змогла б продовжувати протистояти міжнародному панівному порядку, а не бути його частиною.

"Тепер головною зовнішньополітичною метою Путіна повинен стати конфлікт з Трампом, тому що без цього Кремлю більше не буде кого звинувачувати в російських проблемах окрім самої Росії", - йдеться в статті.

Тим часом, в одному зі своїх недавніх інтерв'ю Трамп повідомив, що отримав "чудового" листа від російського лідера, додавши, що найближчим часом має намір провести телефонну розмову з президентом РФ Володимиром Путіним.

У свою чергу, видання Financial Times писало, що "велика угода" з Путіним буде коштувати Трампу занадто дорого. Директор Польського інституту міжнародних справ Марцін Заборовський вважає, що Трамп може піти на угоду з Путіним "в рамках існуючої системи". Оскільки новообраний президент США не може оцінити, якою мірою президент Росії прагне переписати весь період після холодної війни.

Перед виборами, екс-посол США в Україні Стівен Пайфер зауважував у коментарі для DT.UA, що в разі перемоги Трампа на виборах, американська політика зміниться не лише щодо України, а й щодо Європи і союзників по НАТО.