Увечері в неділю російський депутат Семен Баграсаров в ефірі популярного в Росії ток-шоу представив дуже дивну версію історії своєї країни. Виявляється, російська цивілізація якимсь чином пов'язана з Сирією.
"Це наша земля, це наші святі місця", - запевняв російський депутат на тлі того, як цілий тиждень військова авіація РФ скидає бомби на території Сирії.
Про це пише оглядач американського журналу Time Сайман Шустер, зауважуючи, що пропаганда Кремля намагається якось пояснити росіянам, яке діло армії їхньої країни до подій в близькосхідній країні. Однак пошук гасла, який би міг переконати росіян у необхідності цього втручання виявився дуже складним. У випадку вторгнення в Україну Москва легко вигадала "захист споконвічних земель" і російськомовних людей. А от в Сирії немає ані першого, ані другого.
Тож пропагандистам зараз доводиться відштовхуватися від заяви Володимира Путіна на засідання Генеральної асамблеї ООН, в якій він закликав створити коаліцію проти "Ісламської держави", як колись була створена коаліція проти Третього рейху. Такі посилання на історію Другої світової війни також широко використовувалися для виправдання вторгнення в Україну.
Але от минулої неділі в ефірі пропагандист Дмитро Кисельов вже взявся порівнювати "Ісламську державу" з нацистським режимом у Німеччині, наводячи причини, чому Росії потрібно воювати в Сирії.
Росія рятує Європу від поневолення і варварства вже вчетверте. Давайте порахуємо! Монголо-татарська навала, Наполеон, Гітлер, а тепер "Ісламська держава"", - сказав Кисельов в ефірі.
Шустер зауважує, що всі ці "вороги" Європи: Наполеон Бонапард, Ченгіз Хан, Адольф Гітлер – всі вони спочатку захоплювали території Росії, а вже потім вона починала діяти і "визволяти" хоч щось. Нині "Ісламська держава" ще не захопила жодного квадратного метра російської території.
Також у Путіна немає російської національної меншини в Сирії, яку можна було б захищати.
"Ідея вторгнення в арабську країну виглядає як лицемірство з боку Москви, яка багато років критикувала США і їхніх союзників за це. В зовнішньополітичному маніфесті в 2012 році Путін закликав Америку і союзників не втручатися в Сирію. "Я не розумію, звідки береться ця воєнна сверблячка", - говорив він тоді. Судячи з подій у Сирії і Україні, Путіну знадобилося не багато часу, щоб підхопити цю сверблячку у західних колег", - пише Шустер.
В цей же час, ведучи вже дві війни, Кремлю немає чим похвалитися. Вторгнення в Україну і анексія Криму сильно вдарили по російській економіці. Інфляція зростає і впродовж найближчих років навряд чи відновиться економічне зростання РФ. Росіян завжди більше цікавили справи в їхній країні, ніж за кордоном. Але щоденна демонстрація кривавих кадрів зі Сходу України спрацювало як своєрідний "наркотик", який змусив їх забути про власні негаразди.
Цілий рік ефект від нього збільшував рейтинг Путіна. Однак у вересні з'явилися ознаки того, що ейфорія від української авантюри проходить. Популярність президента РФ, згідно з даними "Левада-Центру" зменшилася з 89% до 84%. А отже потрібне щось інше. Тож російські літаки бомбардують Сирію.
Як відомо, з моменту початку війни в Сирії в 2011 році, Росія надає підтримку Башару Асаду,чинному президентові країни, в той час як більшість членів НАТО і Європейського Союзу звинувачуютьрежим Асада в військових злочинах і вимагають його відставки. Паралельно з конфліктом між сирійською опозицією і Асадом в Сирії йде війна з бойовиками "Ісламської держави".
30 вересня 2015 годапрезидент Сирії Башар Асад попросив у Росії допомога військово-повітряних сил. У той же день Росія завдала авіаудару в Сирії.