UA / RU
Підтримати ZN.ua

Кремль боїться, що Україна поверне під контроль Донбас — FT

Напруга між Києвом та Москвою знову загострюється.

Минулої весни США вважали, що вони допомогли запобігти серйозному геополітичному конфлікту, коли президент Росії Владімір Путін наказав військовим, яких він зібрав біля кордону з Україною, повернутися додому. Проте зараз зрозуміло, що значна частина російських військ залишилася поблизу українського кордону. А Захід тим часом попереджає про потенційне вторгнення Москви в Україну, пише Financial Times.

За словами заступника міністра оборони України, оцінки американської розвідки свідчать про «високу ймовірність» того, що Росія може планувати чергову військову агресію проти Києва. У той час як Україна та інші західні союзники ще не дійшли остаточного висновку, попередження Вашингтона змусило підняти готовність до найвищого рівня з 2014 року, коли Росія анексувала Крим.

Відродження ризику військового вторгнення підкреслює провал дипломатичних зусиль демократичних країн у намаганнях послабити напругу між Києвом та Москвою.

Україна стверджує, що Росія стягнула до 114 тисяч військових до українського кордону. Понад 14 тисяч людей загинули на війні на Донбасі, незважаючи на мирну угоду, укладену в Мінську в 2015 році між Путіним і тодішніми лідерами України, Франції та Німеччини.

Росія досі заперечує, що є стороною конфлікту, але водночас, за даними західних урядів, Кремль надає бойовикам матеріально-технічну підтримку і продовжує керувати їхніми силами.

Загострення напруги між Києвом та Москвою може «зірвати» контакт між США та Росією, який почав налагоджуватися, коли президент США Джо Байден сказав Путіну відвести війська від українського кордону в квітні, а кульмінацією стала зустріч Байдена і Путіна у Женеві.

Відтоді дві країни обговорювали такі питання як контроль над ядерною зброєю, ядерні амбіції Ірану та кібербезпека. Однак російська агресія проти України змінить ставлення США до Кремля.

«Якби відбулося чергове російське військове вторгнення в Україну, більшість зусиль команди Байдена зі стабілізації американо-російських відносин просто зникнули б», — сказав аналітик Ендрю Вайс.

На вихідних Путін заявив, що Москва стурбована неоголошеними навчаннями НАТО в Чорному морі, які, за його словами, становлять «серйозний виклик» для Росії.

Москва також стурбована тим, що українські військові можуть повернути Донбас. Колись розбиті українські військові сили, яким було важко стримувати бойовиків, досягли значних технологічних успіхів завдяки підтримці Заходу. Зокрема, Путін виступав проти придбання Україною безпілотників Bayraktar у Туреччини.

«Одержимість Путіна Україною відображає той факт, що для нього це важлива незавершена справа. І він, безсумнівно, врахував, що Україна все більше зближається з НАТО. Він також розуміє, що Захід продовжує вкладати гроші та ресурси в модернізацію українських військових, розвідувальних, кібер та політичних можливостей», – вважає Вайс.

В основі ворожості Москви лежить відчуття, що переговори з Україною під керівництвом президента Володимира Зеленського зайшли в глухий кут. Путін та його високопоставлені чиновники стверджували, що Київ став настільки підпорядкованим впливу США, що переговори просто не мають сенсу.

У липні Путін навіть написав статтю про «історичну єдність» Росії та України.

«Путін не вважає Україну вільною державою, для нього - це територія, яка знаходиться під зовнішнім управлінням іноземних сил. Він вважає, що потрібно говорити з американцями, аби вони визнали Україну зоною впливу Росії», – заявила політолог Тетяна Станова.

Проте, поки Україна залишається пріоритетом для Кремля, Росія, ймовірно, готова до ескалації більше, ніж США.

«У США немає великого бажання братися за Кремль, тому що для цього потрібні значні інвестиції, час та ресурси. Америка хоче використовувати ці ресурси для вирішення китайської проблеми. Білий дім намагається спрогнозувати, куди будуть рухатися переговори. Але тиск повільно зростає, і ймовірно, що в цьому поєднанні дипломатичної взаємодії та конфронтації з Росією, США доведеться більше схилятися до конфронтації», – вважає колишній старший офіцер американської розвідки Андреа Кендалл-Тейлор.

Читайте також: Путін поскаржився Макрону на українську армію. А Кремль приховав заяву про готовність Франції захищати Україну

У Міноборони підтвердили загрозу дестабілізації ситуації в Україні взимку. Криза через військову агресію Росії може початися в грудні. 

ZN.UA повідомляло про те, що у Вашингтоні не виключають вторгнення Росії в Україну або наприкінці грудня – на початку січня (коли і Україна, і її західні партнери йдуть на різдвяно-новорічні канікули), або наприкінці зими – на початку весни 2022 року, коли, як розраховують у Кремлі, Україна буде в глибокій енергетичній, економічній та політичній кризі, а втомлений від коронавірусу народ почне  бунтувати, і чинна влада втратить залишки підтримки.

Детальніше читайте в статті Тетяни Силіної «Відкрите питання: Як Америка захищатиме Україну від Путіна?».