UA / RU
Підтримати ZN.ua

Країни ЄС запустили механізм врегулювання спору з ядерної угоди з Іраном

Країни стурбовані тим, що Іран не виконує своїх зобов'язань по угоді.

Франція, Великобританія і Німеччина підтвердили у вівторок, що вони запустили механізм вирішення спору щодо іранської ядерної програми, при цьому країни ЄС відмовилися приєднуватися до кампанії США щодо тиску на Тегеран.

"Тому у нас не було іншого вибору, враховуючи дії Ірану, сьогодні ми повинні висловити нашу стурбованість тим, що Іран не виконує свої зобов'язання за СВПД (угода з Іраном), і передати це питання в Спільну комісію в рамках Механізму вирішення суперечок, так як викладено у пункті 36 СВПД", - йдеться в спільній заяві трьох європейських держав.

Прем'єр-міністр Великобританії Борис Джонсон заявив, що в одному з найрішучіших закликів Європи до нової угоди взамін угоди 2015 року, від якої Вашингтон відмовився два роки тому, можна було домовитися про нову "угоду Трампа".

Європейські союзники Вашингтона намагалися не допустити руйнування ядерної угоди з тих пір, як президент Дональд Трамп вивів з неї Сполучені Штати в 2018 році. У відповідності з угодою міжнародні санкції проти Ірану були скасовані в обмін на згоду Тегерана на стримування його ядерної програми.

Але Вашингтон ввів санкції, позбавивши Іран більшої частини економічних вигод. Іран відповів, поступово перевищуючи більшість обмежень, які він підписав в угоді. У цьому місяці вони заявили, що відмовляться від обмежень на виробництво збагаченого урану.

Згідно з механізмом, викладеним в угоді, ЄС буде інформувати інші сторони - Росію і Китай, а також сам Іран. Потім буде 15 днів для усунення розбіжностей, строк, на який може бути продовжений на основі консенсусу.

Цей процес може в кінцевому підсумку призвести до "повернення" - повторного введення санкцій згідно з попередніми резолюціями ООН.

Детальніше про те, як Іран впливає на внутрішньополітичний порядок денний США, читайте в статті Олега Бєлоколоса "Американо-іранський збройний мир" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".