UA / RU
Підтримати ZN.ua

Країни ЄС не зможуть закуповувати газ у Росії без схвалення Єврокомісії – Ъ

Міжурядові угоди в енергетичній сфері між країнами ЄС та іншими державами повинні бути схвалені Брюсселем перед підписанням і перед ратифікацією.

Єврокомісія (ЄК) зможе отримувати всю інформацію про комерційні контракти "Газпрому" у країнах Євросоюзу, у тому числі про ціни, передає видання "Коммерсантъ".

Зокрема, жодна країна ЄС більше не зможе укласти міжурядову угоду в енергетичній сфері без схвалення ЕК. Дане питання стало ребром для Брюсселя кілька років тому, коли європейські країни-учасниці проекту South Stream уклали угоди з Росією на умовах, в деяких випадках суперечили внутрішньому законодавству ЄС - Третьому енергопакету.

Тепер якщо країна Євросоюзу захоче підписати з іншою державою угоду в енергетиці, вона повинна повідомити ЄК про початок переговорів і регулярно повідомляти про їхній хід. ЄК одержує право надіслати на переговори свого спостерігача. Підсумкова угода має бути схвалена Брюсселем перед підписанням і перед ратифікацією.

Якщо група осіб постачальника має контракти з групою осіб європейського покупця і такі контракти забезпечують понад 40% споживання газу у відповідній країні ЄС, покупець зобов'язаний звітувати не тільки перед місцевим регулятором, але і безпосередньо перед ЄК. Фактично з усіх зовнішніх постачальників газу даним критерієм відповідають тільки поставки "Газпрому" в країни Центральної та Східної Європи.

Але ключове положення документа в тому, що ЄК зможе отримати доступ не тільки до нецінової інформації, але і до всього контрактом цілком. Якщо він, на думку місцевого регулятора або ЄК, "може зашкодити безпеки поставок", Брюссель має право запросити такий контракт (а також всі додатки до нього) у покупця газу для оцінки "впливу на безпеку".

Таким чином, Брюссель може отримати офіційний доступ до цін та індивідуальним для кожної країни формулам "Газпрому" - в 2011 році, на початок антимонопольного розслідування ЄС щодо компанії, для цього знадобилися раптові обшуки в європейських офісах.

Раніше повідомлялося, що "Газпром" приховує інформацію про погіршення показників своєї діяльності. Так, за підсумками 2015 року російський монополіст оновив антирекорд падіння видобутку, і так вже другий рік поспіль.

Крім того, розрахунки свідчать про те, що "Газпром" втратив до $ 6 млрд через невдалу спробу перекрити реверс в Україну у 2014- початку 2015 року. А в цілому за 2015 рік Україна в 2,2 рази скоротила залежність від газу з РФ, імпортувавши безпосередньо всього 6,2 млрд куб. м газу проти 14,450 млрд куб. м газу на суму $ 3,940 млрд у 2014-му році.