Преиздент США Дональд Трамп розв'язав руки Саудівській Аравії і ОАЕ, підписавши угоду на поставку зброї на 110 мільярдів доларів і давши карт-бланш тиснути на Катар.
Американський президент заявляв про необхідність відрізати тероризм від фінансування, вказуючи на Доху. Але Ер-Ріяд і Абу-Дабі ставлять дещо інші цілі, коли блокують меншого сусіда.
"Для них ізоляція Ктара - це удар по впливу Тегерана в регіоні, а фінансування терористів - справа другорядна", - пише в статті для DT.UA Віталій Федянін.
Він нагадує і про амбіційного заступника крон-принца і міністра оборони Саудівської аравії Мухаммеда бін Сальмана, якому важливо довести "старій гвардії" у королівстві, що він достойний майбутній король. З операціями в Ємені і Сирії в нього не дуже склалося, тому зараз він має скористатися катарським шансом.
На думку автора, перш за все, саудити і еміратці будуть бити по Катару економічно, адже він на 90% залежить від імпорту продовольства. І 40% з цього імпорту надходить саме через суходільний кордон з Саудівською Аравією, який зараз перекритий. Фондовий ринок емірата теж просів, а у катарських банків виникли проблеми з проведенням операцій. Якщо ж додавити Доху економічно не вдасться, тоді Ер-Ріяд і Абу-Дабі можуть спробувати навіть організувати зміну режиму.
"Не дарма Саудівська Аравія і Емірати почали активно розкручувати основну катарську опозиційну фігуру - шейха Сауда бін Насера Аль Тані. Цей представник правлячої родини вже озвучив план створити опозиційну партію в Лондоні і вступив як посередник в процес врегулювання кризи. Спроби перевороту в Катарі були, і країна не застрахована від їх повторення", - йдеться в статті.
На думку автора, у Катара в нинішній ситуації є лише один серйозний союзник - Туреччина, яка вже відкрито заявила про свою підтримку. Росія теж намагається скористатися ситуацією, але їй нічого запропонувати емірату.
Раніше видання Financial Times писало, що Саудівська Аравія не може зробити з Катара парію без шкоди для себе. Адже Аль-Тані така ж династія, як і Саудити. Їх не можна повалити без шкоди для легітимності всіх інших династій.
Нагадаємо, що 5 червня Саудівська Аравія, Об'єднані Арабські Емірати, Єгипет, Бахрейн, Лівія, Ємен і Мальдівські острови оголосили про розрив дипломатичних відносин з Катаром, звинувативши його в підтримці тероризму. Країни перекрили кордони, а також виключили Катар з військової коаліції, яка веде війну в Ємені.
Більше про нову кризу в Перській затоці читайте в статті Віталія Федяніна "Катарський горішок" в свіжому номері газети "Дзеркало Тижня. Україна".