UA / RU
Підтримати ZN.ua

Країни Балтії в майбутньому можуть сформувати спільну армію

Президент Латвії запропонував шукати спосіб логічного використання грошей: Немає сенсу вкладати в ту ж оборону великі гроші, якщо це не дасть ефекту.

Країнам Балтії при здійсненні натовського принципу так званої "розумної оборони" слід потроху просуватися до спільної армії, заявив агентству BNS президент Латвії Андріс Берзіньш.

"У зв'язку з обговоренням того, як розвивати нашу оборону, думаю, що нам потрібно буде міняти в цілому багато позицій. Якщо концепцією НАТО є smart defence (розумна оборона), яка в даний час проявляється в тому, що країни Балтії не купують власні літаки , а використовують підтримку інших країн НАТО, то думаю - необхідно йти вперед, починаючи, хоча б на рівні Балтії, концентрацію наших збройних сил ", - сказав він.

За словами президента, це вже відбувається у сфері військової освіти.

"Необхідно йти до набагато більш тісної консолідації сил, оскільки окремо ми менш сильні, і особливо - в галузі військово-морських сил. Концепція smart defence повинна просунути всі речі вперед", - сказав він.

Берзіньш нагадав, що Латвія зобов'язалася досягти збільшення до 2020 року військового бюджету до 2% від ВВП, однак це не можна зробити відразу.

"Ми не можемо відразу всього досягти, це знову призведе до кризи. Зобов'язання з фінансових вкладень в оборону в цілому до 2020 року визначено виконаємо, але якою буде структура вкладень - судити важко. Припускаю, що може статися формування структури не на рівні однієї країни, а на рівні Балтії ", - сказав він.

Берзіньш зазначив, що готовий підтримати і ідею формування загальних збройних сил країн Балтії.

"Чому б не можна формувати їх спільно? Що в цьому поганого? Якщо льотчики можуть прилітати з різних країн і охороняти всі повітряний простір країн Балтії, то чому не можна об'єднати сили і в області збройних сил", - сказав він, додавши, що саме таку майбутню модель розвитку бачить для армій трьох країн.

"Думаю, що це значно зміцнило б наші оборонні можливості на рівні Балтії. Офіцерів всіх країн Балтії навчають спільно, і це колосально. Тому освіта у них однакової якості, а також єдине розуміння того, що відбувається. Необхідно разом розробити підхід НАТО й сконцентрувати наші сили в набагато серйозніші галузі", - сказав президент.

За його словами, трьом країнам швидше потрібна велика кількість міцних солдатів, а не велика кількість генералів. "Існують всі ці окремі структури, і в кожній ще своя ієрархія. Навіщо витрачати на це гроші? Я практично дивлюся на дані речі. Це також питання нашого розвитку в майбутньому", - сказав Берзіньш.

"Нам необхідно шукати спосіб логічного використання грошей. Немає сенсу вкладати в ту ж оборону великі гроші, якщо це не дасть ефекту. Нам необхідно бути ефективними, розуміючи в той же час, що є такі сфери, як охорона здоров'я та освіта, які, безсумнівно, є пріоритетами. Без розвитку освіти у нас не буде ніякого економічного зростання в майбутньому. Це сфери, в які необхідно вкладати більше, оскільки ми в них сильно відстали ", - сказав він.

Оборонний бюджет Латвії був скорочений в роки економічної кризи.

Міністр оборони Латвії Артіс Пабрікс раніше заявив, що для того, щоб утримати нинішній оборонний бюджет у майбутньому році необхідно 157-158 млн латів (більше 300 млн дол). Водночас Міноборони планує додатково запросити на оборонні пріоритети ще 40 млн латів (близько 80 млн дол).

Пабрікс додав, що в останні роки представники інших країн НАТО критикували Латвію за скорочення оборонного бюджету. !zn

Читайте також:

Латвія стане зразковою країною зони євро

Країни Балтії нічого не виграли від приватизації своїх газових компаній, допустивши до них росіян

Freedom House звинуватила Путіна розпалюванні націоналізму і створенні проблем для демократій у регіоні

США провалили "особливо важливі" випробування ракети-перехоплювача системи ПРО