UA / RU
Підтримати ZN.ua

Країни, що розвиваються катастрофічно відстають у темпах вакцинації — FT

Дефіцит вакцин у країнах із низьким рівнем доходів ризикує продовжити пандемію на роки.

Невдало налагоджені поставки вакцин проти COVID-19 для країн з низьким рівнем доходів означають, що на процес вакцинації деяких частин світу можуть знадобитися роки, а це серйозно підриває глобальні зусилля, спрямовані на припинення пандемії, пише Financial Times.

Відчайдушно намагаючись вакцинувати своє населення від COVID-19, країни з високим рівнем доходу, де проживає близько одного мільярда людей, «забронювали» 4,2 млрд доз вакцини, що становить приблизно 74% від загальної кількості державних замовлень, згідно з останніми даними, зібраними Глобальним інноваційним центром охорони здоров'я Університету Північної Кароліни. На відміну від цього, країни із середнім та низьким рівнем доходу забезпечили замовлення лише на 675 млн доз вакцини.

Дефіцит означає, що, для прикладу, попри те, що Велика Британія збирається зробити щеплення від коронавірусу всім дорослим у країні вже до вересня, багатьом частинам світу може знадобитися щонайменше три роки, щоб вакцинувати населення, і протягом цього періоду вірус буде і надалі циркулювати, попереджають експерти.

"У країн із низьким рівнем доходу катастрофічна проблема постачання вакцин. Чим довше вірус зможе подорожувати світом, тим більший ризик мутацій і більший ризик того, що вакцини, які ми маємо, стануть неефективними", - сказала менеджер з питань охорони здоров'я в Oxfam GB Анна Марріотт.

Багато країн із низьким та середнім рівнем доходу розраховували на підтриману ВООЗ ініціативу "Covax ", запропоновану минулого року разом із альянсом партнерів по вакцинах, та Коаліцією щодо епідемічної готовності.

Програма повинна була забезпечити рівномірний розподіл у всьому світі 2 млрд доз вакцин проти COVID-19 до кінця 2021 року. Бідніші країни отримували б дози безкоштовно, і жодна країна не змогла б вакцинувати більше 20% свого населення до того, як решта держав отримала б таку саму можливість.

Але Covax намагалася мобілізувати підтримку, необхідну від багатих країн для субсидування ініціативи. На даний момент вона забезпечила замовлення лише на 1,07 млрд доз, тоді як багаті країни підписують двосторонні угоди про постачання вакцин.

"Неправильно, що молоді та здорові дорослі в багатих країнах вакцинуються, тоді як медичні працівники та люди похилого віку в бідніших країнах не мають доступу до щеплень", - сказав керівник Всесвітньої організації охорони здоров'я Тедрос Аданом Гебреєсус.

Наразі невідомо, скільки доз вакцини буде доставлено до країн із низьким рівнем доходів згідно з ініціативою Covax цього року. Все залежатиме від обсягів виробництва та схвалення законодавства в кожній країні, де будуть використовуватися вакцини.

Невизначеність щодо Covax змусила економіки, що розвиваються і регіональні блоки, такі як Африканський Союз, вийти на комерційний ринок, щоб боротися за власні поставки.

"Ситуація, в якій ми перебуваємо, полягає в тому, що нам доводиться захищати власні поставки вакцин багатьма двосторонніми угодами", - сказала засновниця ініціативи "Справедливість у галузі охорони здоров'я" Фатіма Хасан.

Старший радник з питань політики щодо вакцин в організації "Лікарі без кордонів" Кейт Елдер сказала, що країни з низьким рівнем доходу зіштовхнулися зі "штучно спричиненим обмеженням поставок", пояснюючи, що співпраця могла б полегшити налагодження поставок ефективних вакцин.

"Багаті уряди спровокували дефіцит шляхом скидання фінансування на фармацевтичні компанії без відповідних умов. Ми повинні були доручити обмін технологіями та ноу-хау компетентним виробникам, але ми цього не зробили", - сказала Елдер.

Винятком є ​​виробництво вакцини проти COVID-19 від AstraZeneca індійським виробником, яке має забезпечити важливі запаси для багатьох країн, що розвиваються. Угода є наслідком партнерства між AstraZeneca та Оксфордським університетом, в якому Оксфорд прагнув забезпечити, щоб "ті країни, які є найбільш вразливими до найгірших наслідків пандемії, отримали швидкий доступ до вакцини".

Для прикладу, Латинська Америка може опинитися в безвихідному становищі: позаду країн з високим рівнем доходу та купівельною спроможністю забезпечити велику кількість вакцин, але без доступу до ініціатив подібних Covax. Дефіцит вакцин у країнах із низьким рівнем доходів ризикує продовжити пандемію на роки, резюмує видання.

Читайте також: Вакцина Pfizer ефективна проти "британського" штаму коронавірусу

Нагадаємо, в країнах Європейського Союзу розпочалась масова вакцинація від COVID-19. Аналогічні кампанії минулого місяця також стартували у Великій Британії, Канаді, США, Росії та інших країнах. Однак у ВООЗ попереджали, що сама лише вакцинація не зможе зупинити пандемію - у боротьбі з коронавірусом потрібне «підкріплення».

Вперше спалах коронавірусу у китайському місті Ухань був зафіксований 12 грудня. Вчені повідомили, що джерело захворювання знаходився на місцевому ринку морепродуктів. Першими про випадки захворювання за межами Китаю заявили влади Японії, Таїланду та Південної Кореї.

30 січня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила міжнародну надзвичайну ситуацію через коронавірус, а вже 11 березня - пандемію.