UA / RU
Підтримати ZN.ua

Косово скасувало 100-відсоткові мита для Боснії та Герцоговини

Мита для Сербії були скасовані лише тимчасово.

Уряд Косово прийняв рішення про скасування 100-відсоткових мит для Боснії та Герцоговини. Про це повідомив Альбін Курті, виконувач обовʼязків премʼєра, пише "Радіо Свобода".

"Мита щодо БіГ скасовані повністю й безумовно, а щодо Сербії тимчасово – до 15 червня", - додав Курті.

Натомість в Косово запропонували так званий принцип обопільності. Його суть полягає в тому, що відтепер від додаткових мит будуть звільнені лише товари, кількість яких дорівнює сербському імпорту з Косова. З допомогою цих змін Приштина прагне урівноважити товарообмін. Наразі вартість сербського експорту до Косова в шість разів перевищує суму косовського експорту до Сербії.

Белград, з свого боку, називає таке рішення неприйнятним. Зокрема, Марко Дюрич, керівник Бюро сербського уряду у справах Косова, назвав ці нововведення "фальшивим заходом", оскільки він тимчасовий і стосується лише частини товарів.

Відомо, що Сербія імпортує в Косово переважто продовольчі та будівельні матеріали, а також сировину.

Раніше повідомлялося, що питання інтеграції Боснії і Герцеговини в ЄС поки що залишається відкритим. Таке рішення ухвалила Рада Європейського союзу після розгляду заявки щодо вступу Боснії і Герцеговини до співдружності європейських країн.

Рада привітала висновок Комісії по заявці Боснії та Герцеговини на членство в Європейському Союзі, яка 29 травня надала загальну програму реформ на шляху до інтеграції в ЄС.

Нагадаємо, за умовами Дейтонської мирної угоди, яка поклала край війні, Боснія розділена на дві автономні частини: Республіку Сербську, в якій здебільшого живуть етнічні серби, і Федерацію Боснії і Герцеговини, в якій мешкають босняки і хорвати. Дві частини в одну країну об'єднує спільний уряд.

Лідер боснійських сербів і націоналіст Мілорад Додік вже заявив, що процес вступу до ЄС буде залежати від того, чи будуть враховані політичні цілі сербів. Він пригрозив виходом Республіки Сербської зі складу країни заради більш тісних відносин з Росією. У свою чергу, лідери боснійських хорватів пригадали про квазіформування Герцег-Босна, яке існувало в часи війни, і пропонують розділити країну на три за етнічним принципом.

Раніше видання Gazeta Wyborcza писало, що серби можуть відділитися від Боснії і Герцеговини. Напругу посилюють войовничі коментарі як сербів, так і босняків. Колишній міністр повітряної оборони Боснії і Герцеговини Сефер Галілович назвав сербів "нацистами", а в цей час лідер босняків Бакір Ізетбегович сказав: "Ніхто більше за нас не готовий захищати країну до останнього. І краще, щоб ніхто не змушував нас це ще раз доводити".