Цього тижня Владімір Путін у супроводі свого міністра оборони зробив те, що він зазвичай робить перед тим, як вчинити чергову наругу: він заперечив свої наміри про використання ядерної зброї в космосі. Це нагадує лютий 2022 року, коли Путін наполягав, що не планує нападати на Україну, але через тиждень він вторгся. Американці повідомили союзникам, що Путін планує запустити, можливо, цього року, ядерний пристрій на одну з орбіт, на якій навколо Землі обертаються близько 7800 супутників, зазначає Bloomberg.
Перше питання, яке збиває з пантелику — навіщо Путіну робити таку безглузду річ. Безглузду з погляду власних стратегічних інтересів Росії. Якщо він хоче знищити ворожий супутник, у нього вже є безліч варіантів — як і у США, Китаю, Індії та всіх інших держав, які мають подібні апарати на орбіті.
Наприклад, він може вдатися до так званих кінетичних вбивств. Як пояснює астрофізик Ніл Деграсс Тайсон, Путіну достатньо випустити ракету або навіть інший супутник на шляху цілі, яка мчить навколо Землі зі швидкістю більше 11 тисяч км на годину, достатньо швидко, щоб перетворити обидва об'єкти на порох. Він також може використовувати лазери або електромагнітні перешкоди, або запускати ракети "прямого пуску" з землі; Росія випробувала саме такий удар по одному з власних супутників у 2021 році.
Оскільки збивати супутники так легко, США, звісно, вже змінили свою стратегію в космосі. Пентагон запускає менше великих і дорогих "птахів", "які є соковитими мішенями".
Скажімо Путін хоче розмістити ядерну бомбу в космосі, щоб підірвати всі супутники на певній орбіті, що еквівалентно підриву всього наземного інтернету. Але це все одно не має сенсу. Росія, США, Китай та інші держави, які мають міжконтинентальні ракети й атомні боєголовки, вже можуть здійснити ядерний вибух у космосі з землі.
Крім того, Путін підірве не лише американські супутники, військові та комерційні, на які він, імовірно, націлений. Він також підірве свої власні, в тому числі й ті, що були побудовані для попередження про майбутні американські ракетні удари. І він знищив би все, що Китай має в космосі, що зруйнувало б його найважливіше партнерство.
Запустивши ядерну бомбу в космос, Путін порушив би багатосторонній Договір про космос. Він був прийнятий у 1967 році США і Радянським Союзом (який випробував ядерну зброю в космосі й зрозумів, що це погана ідея), а також іншими країнами; сьогодні його підписали 114 країн.
Договір, серед іншого, передбачає, що "держави не повинні розміщувати ядерну зброю або іншу зброю масового знищення на орбіті або на небесних тілах". Водночас Путін вже порушував інші ядерні табу, не приховуючи погроз, що він може використати тактичну ядерну зброю проти України або навіть країн НАТО.
Така психологічна російська рулетка є неймовірно небезпечною. Чим більше Путін ескалує риторично і технічно, тим більше він змушує нервувати Пентагон і всі інші держави, навіть нейтральні.
"Російська ядерної ескалація в космосі може стати приводом для Байдена і Сі Цзіньпіна об'єднати зусилля для стримування Путіна, який не може дозволити собі втратити підтримку Китаю", — повідомляє Bloomberg.
Якщо це посіяє довіру між Вашингтоном і Пекіном, тим краще. З часом це може призвести до того, що вони знову почнуть співпрацювати над стримуванням Північної Кореї, зниженням викидів вуглецю, стабілізацією Близького Сходу і новим завданням регулювання штучного інтелекту.
Наразі достатньо зупинити божевільні наміри Путіна в космосі. Напад Путіна на порядність, людяність і навіть здоровий глузд зайшов занадто далеко. Тепер справа за США і Китаєм, які повинні разом гарантувати, що Путін не погодиться на цю ідею.