UA / RU
Підтримати ZN.ua

Коронакриза спричинить трансформацію нинішньої системи взаємодії країн — експерти

Також будуть перерозподілені зони впливу великих держав.

Сьогодні спекуляції на тлі змін політичної карти країн світу - нерідке явище. В Африці вже відкрито говорять про зміну державних кордонів. Однак стверджувати про те, чи почнеться об'єднання або роз'єднання країн, ще рано, оскільки це буде залежати від тривалості кризи, заподіяної шкоди національним системам і його об'єднання з іншими кризами. Але, як пишуть у своєму матеріалі для ZN.UA колишній міністр закордонних справ України, керівник програми європейських, регіональних і російських досліджень Українського інституту майбутнього в Києві Павло Клімкін і старший експерт Українського інституту майбутнього в Києві Андреас Умланд, вже сьогодні очевидно, що станеться більш або менш глибока трансформація нинішньої системи взаємодії країн та зон впливу великих держав.

"Система балансів, створена після Другої світової війни, не може бути ні кинутої, ні відновленої. Якась, умовно кажучи, "Ялта 3.0", тобто конференція великих держав про розподіл світу, - вже неможлива. Просто утримувати якісь статичні зони впливу в сучасному світі буде, у всякому разі, надзвичайно складно", - впевнені автори статті.

За їх словами, проти зовнішнього втручання можна діяти не лише військовими методами, як раніше, завдаючи відповідну шкоду і сплачуючи за це відповідну ціну, а насамперед - гібридними.

"Певні території, на яких домінують великі гравці, звичайно, залишаться. Але навіть ці зони будуть ставати все більш гібридними. Вони вже не будуть вибудувані за принципом "все або нічого". Схоже, Росія розуміє це краще за нас, масово видаючи паспорти в Донбасі, просуваючи модель федералізації України, і не тільки", - резюмують Клімкін і Умланд.

Як може змінюватися нинішня модель світу в результаті коронакризи? У яких сферах світ очікують радикальні зміни? Навіщо потрібен аудит всієї системи ООН і чи потрібна людству ВООЗ? Вигідна Україні як країні не першого ешелону третього світу "велика глобалізація"? І взагалі чи гарантується в майбутньому існування українців - і як індивідуумів, і як національної держави? На ці та інші питання шукали відповіді Павло Клімкін та Андреас Умланд у статті "Прекрасний новий світ...".