UA / RU
Підтримати ZN.ua

Концерн Shell вийшов із проекту "Сахалін-2"

Японські компанії залишаються у сахалінських нафтогазових проектах.

Англо-голландський концерн Shell став єдиним учасником "Сахалін-2", який залишає проект після націоналізації активів компанії "Сахалін Енерджі" та передачі прав оператора проекту до ТОВ "Сахалінська енергія", повідомляє "Голос Америки".

Shell належало 27,5% у "Сахалін-2". Інші учасники проекту зберегли свої частки: "Газпром" (50% плюс одна акція), а також японські Mitsui (12,5%) та Mitsubishi (10%).

Читайте також: Прем'єр Японії під час зустрічі G7 підтвердив готовність відмовитися від нафти з РФ

Частка Shell має бути продана російським урядом протягом чотирьох місяців після незалежної оцінки. У компанії оцінили власну частку в 1,6 млрд рублів, а також заявили, що Shell "залишає за собою всі свої законні права" як акціонера Sakhalin Energy (націоналізованого указом Путіна).

На думку експертів, це може означати, що компанія може подати судовий позов для повернення вартості своєї частки, де відповідачами можуть виступити Російська Федерація, Газпром або ТОВ Сахалінська енергія. Через втрату контракту із Sakhalin Energy концерн Shell втрачає до 1 млн тонн зрідженого природного газу на рік.

Наприкінці липня президент Росії Володимир Путін підписав указ про передачу державі активів спільного підприємства "Сахалін Енерджі" — оператора великого міжнародного проекту "Сахалін-2". У документі йдеться, що рішення прийнято у зв'язку з “недружніми та суперечливими міжнародному праву” діями США та держав і організацій, що приєдналися до них, спрямованих на введення санкцій проти Росії. Новий оператор - ТОВ "Сахалінська енергія" зареєстрована в Южно-Сахалінську.

Видобуток нафти в рамках іншого проекту Сахалін-1 зупинено з 15 травня після того, як оператор проекту - американська компанія ExxonMobil оголосила про поетапне припинення видобутку з 26 квітня. Компанія-оператор оголосила про вихід із проекту після російського вторгнення в Україну.