UA / RU
Підтримати ZN.ua

Конгрес хоче вивести Росію з Ради Безпеки ООН

Якими є перспективи виключення РФ з Ради Безпеки ООН.

Двоє американських законодавців, які очолюють незалежну урядову організацію з прав людини, представили резолюцію, яка закликає президента Джо Байдена вивести Росію з Ради Безпеки ООН. Про це повідомляє видання Foreign Policy.

Двопартійна Гельсінська комісія, яка в жовтні закликала держсекретаря США Ентоні Блінкена висловити протест проти статусу Росії як постійного члена Ради Безпеки, пропонує Конгресу визнати, що війна Росії порушила цілі та принципи ООН, і просить уряд США вжити заходів для обмеження її прав в ООН.

У резолюції Конгресу, текст якої надали виданню демократ Стів Коен і республіканець Джо Вілсон, йдеться про те, що Росія припустилась грубих порушень Статуту ООН, які ставлять під сумнів її право посідати місце в Раді Безпеки. Йдеться, зокрема, про незаконне голосування щодо анексії чотирьох українських областей, вчинення звірств в українських містах, таких як Буча, бряцання ядерною зброєю та створення ризиків для світового постачання продовольства.

Читайте також: США хочуть змінити правила використання вето в Радбезі ООН через агресію Росії проти України

Україна також виступає за те, щоб Росія була виведена з Радбезу, хоча експерти залишаються скептичними, щодо реальності такої можливості. Статут ООН не містить жодних положень про усунення постійного члена Ради Безпеки. Участь Росії в Радбезі в якості постійного члена прописана в статті 23 Статуту організації. Таким чином, для виключення Росії зі складу Радбезу була б потрібна поправка до Статуту. Втім, за тим-таки основним документом, для внесення поправок необхідна згода всіх постійних членів Радбезу.

Росія має право накласти вето на подібну пропозицію і, як доводить практика, вже неодноразово цим користалась.

Читайте також: Агресор перешкоджає демократичним перетворенням: правозахисні організації з усього світу закликають виключити РФ з Радбезу ООН

Зрештою, пише видання, існує ще один варіант, підтриманий в тому числі і деякими правниками. Він має на меті оскаржити статус Росії, як спадкоємиці місця Радянського Союзу в Раді Безпеки.

Як один із перших підписантів договору про заснування Радянського Союзу, поряд із Росією та Білоруссю, Київ може переконливо претендувати на те, щоб бути єдиною державою-правонаступницею Радянського Союзу, яка грубо не порушувала принципів Статуту ООН. Оскільки рішення щодо повноважень є процедурним питанням, лише дев’ять із 15 членів Ради мають проголосувати на підтримку України, стверджує Томас Грант, старший науковий співробітник Кембриджського університету. 

У вересні постійний представник України в Радбезі ООН Сергій Кислиця заявляв, що існує лише один правильний шлях для РФ, який може врятувати життя тисяч українців, а також росіян, — «здатися і відійти». Про це пише і Олексій Коваль у матеріалі "Як китайський скелет у шафі ООН може допомогти вигнати РФ з Організації".

Нагадаємо, що Сейм Польщі учора визнав Росію державою-спонсором тероризму.