UA / RU
Підтримати ZN.ua

Конгрес США хоче заборонити Трампу виходити з договору про відкрите небо з РФ

В Конгресі нагадали, що договір можна використовувати у випадку криз і загострень, нагадавши про Керченській інцидент.

Конгрес США планує на законодавчому рівні заборонити президенту США Дональду Трампу виходити з договору про відкрите небо; відповідний законопроект був розроблений комітетом з питань збройних сил Палати представників Конгресу і оприлюднений 3 червня.

Конгресмени пропонують заборонити Трампу використовувати цей документ як засіб тиску і погрожувати виходом з Дону; виняток буде можливий тільки у випадку спільного вердикту голів Пентагону і Державного департаменту США про порушення Росією договору; однак і тут спершу потрібно буде отримати згоду з висновками всіх країн-підписантів договору.

В Конгресі нагадали, що договір можна використовувати у випадку криз і загострень, нагадавши про Керченській інцидент, коли на другий день після захоплення росіянами українських кораблів США з допомогою літака встановили їх місце розташування.

Комітет конгресу визнає право США рішуче відповідати на загрози і порушення зобов'язань з боку Росії, однак пропонує уряду виконувати зобов'язання, які взяли на себе США, оскільки це досить вигідно для Вашингтона.

Договір про відкрите небо було підписано в 1992 році. На сьогодні її ратифікували 34 країни, включаючи США і Росію. У рамках угоди сторони можуть здійснювати спостережні польоти над територіями один одного і вести фото - і відеозйомку.

Нагадаємо, раніше стало відомо, що в адміністрації президента США ведуться консультації на тему перегляду договору між Сполученими Штатами і Росією про скорочення наступальних озброєнь СНО-3. Проти продовження СНО-3 виступає радник президента США з питань національної безпеки Джон Болтон. Він також підтримує вихід США зі ще однієї угоди з Росією – Договору про ліквідацію ракет середньої і малої дальності (РСМД).

Новий Договір про скорочення стратегічних наступальних озброєнь (СНО) набрав чинності 5 лютого 2011 року, змінивши попередній, термін дії якого сплив у 2009 році. Термін дії СНО-3 спливає у 2021 році.

Згідно з документом, Росія та США повинні були скоротити сумарну кількість ядерних боєзарядів на третину: міжконтинентальних балістичних ракет до 700, ядерних боєголовок до 1550 , розгорнутих і нерозгорнутих носіїв - до 800.

Сам договір лідери США та Росії підписали ще в квітні 2010 року на спільній зустрічі у Празі. Цьому передував цілий рік переговорів у межах спеціально створеної комісії. Згодом документ було ратифіковано Сенатом США, Державною Думою і Радою Федерації РФ. Крім цього, обидві сторони прийняли до договору низку застережень без юридично зобов'язуючого характеру.