UA / RU
Підтримати ZN.ua

«Коли все це закінчиться, в Ізраїлі багато переосмислять» – основні тези ексвисокопосадовця Держдепу

Денніс Росс розмірковує про напад ХАМАС на Ізраїль та «втрачені можливості», що призвели до нової війни

Жоден американський дипломат не знайомий з довгою історією ворожнечі між ізраїльтянами і палестинцями краще, ніж Денніс Росс. Він відігравав провідну роль у формуванні участі США в близькосхідному мирному процесі як в адміністрації Джорджа Буша-молодшого, так і в адміністрації Білла Клінтона. Як спеціальний посланник, Росс був одним з ключових переговорників Вашингтона на Близькому Сході, починаючи з історичних угод між Ізраїлем і Організацією визволення Палестини в 1993 і 1995 роках.

Через кілька годин після того, як ХАМАС здійснив несподівану атаку на Ізраїль, POLITICO звернувся до Росса з проханням пояснити, як і чому почався цей конфлікт, і як він може бути врешті-решт вирішений. 

Читайте також: В Ізраїлі кількість загиблих перевищила 600 людей

Наводимо основні тези відповідей Росса. 

Читайте також: Напад ХАМАС на Ізраїль сприятиме російській агресії проти України – Дуда

Про завершення війни

Читайте також: В Ізраїлі загинули двоє українських громадян — ЗМІ

Що буде відбуватися найближчим часом у Ізраїлі та Секторі Гази

Читайте також: В Єгипті поліцейський відкрив вогонь по автобусу з ізраїльськими туристами: є загиблі

Що мають зробити США?

Читайте також: Ескалація ситуації в Ізраїлі викликає багато питань до розвідки – Bloomberg

POLITICO: Чи вважаєте ви, що ця війна має такі ж наслідки, як, скажімо, війна 1973 року?

«Я так не вважаю з тих причин, про які Ви сказали на початку, що в ній не беруть участь арабські держави. Тоді загинуло понад 2800 ізраїльтян, а зараз, можливо, сотні загиблих. Але я думаю, що це все ще свого роду землетрус всередині Ізраїлю. Відчуття безпеки Ізраїлю докорінно змінилося. Після цього обов'язково буде створена якась державна комісія, яка розслідуватиме, як така несподіванка могла статися. У 1973 році було рекомендовано, щоб за це поплатилися керівники армії та розвідки. Резервісти вийшли на вулиці і змусили [прем'єр-міністра] Голду Меїр і [міністра оборони] Моше Даяна піти у відставку. Зараз я не бачу нічого подібного, але ми побачимо дуже ретельний душевний пошук після цього і в Ізраїлі».

POLITICO: Як ви вважаєте, чи існує взагалі можливість того, що ця війна переросте у більш масштабну, зважаючи на те, що Іран вже заявив про свою причетність до неї, а також інші арабські країни?

«Я не знаю, чи будуть залучені арабські країни. Ізраїль не нападе на Іран прямо зараз, тому що йому буде достатньо того, що він робить з Газою. Ви побачите, як вони [Ізраїль] укріплюють північний кордон, передбачаючи, що Хезболла може спробувати зробити те саме, що зробив ХАМАС. Неможливо уявити, що Ізраїль не увійде на територію Гази в цей момент».

POLITICO: Чи є підстави вважати, що до цього причетна Росія, враховуючи тісніші стосунки з Іраном, в тому числі зброю, яка надходить на допомогу Росії в її конфлікті в Україні?

«Я не знаю, що вони до цього причетні, але вони не незадоволені. Вони хотіли б, щоб увага всіх була відвернута. Тож ідея про те, що десь в іншому місці можуть бути заворушення, з їхньої точки зору, є позитивною».

POLITICO: Озираючись на кілька десятиліть назад, чи вважаєте ви, що щось можна було зробити по-іншому? Зокрема, рішення прем'єр-міністра Ізраїлю Аріеля Шарона вивести війська з Гази, а потім вибори 2006 року, які привели до влади ХАМАС. І тоді, звичайно, вони захопили владу недемократичним шляхом. Ці вибори були підштовхнуті тодішньою адміністрацією Джорджа Буша-молодшого.

«Тоді я сказав Шарону: «Ваша декларація про відхід прекрасна, але вона повинна бути прив'язана до певної поведінки палестинців, які візьмуть на себе відповідальність». Одним з моїх аргументів було те, що ви не хочете ставити ХАМАС в таке становище, коли вони зможуть привласнити собі заслуги. Їх насильство витіснило вас… Я думаю, що виведення військ з Гази не було використано так, як могло б бути. Це був великий крок, але він мав бути частиною стратегії. Тож, у певному сенсі, це була свого роду втрачена можливість», – сказав Росс.

Читайте також: Один висновок з подій в Ізраїлі для нас вже очевидний – Клімкін

Нагадаємо, що вранці 7 жовтня бойовики ХАМАСу розпочали вторгнення в Ізраїль. На переконання аналітиків Atlantic Council, удар ХАМАСу по Ізраїлю більший, ніж удар Бін Ладена який зазнали США 11 вересня.