Рада Безпеки 3 повинна переформатуватися і прийняти нових постійних членів, інакше вона ризикує стати невпливовою на міжнародній політичній арені.
Про це сказав сьомий Генеральний секретар ООН Кофі Аннан в інтерв'ю виданню The Guardian. За його словами, США, Китай, Росія, Франція і Великобританія повинні скористатися нагодою 70-річчя ООН і провести модернізацію міжнародного органу із захисту безпеки, зробивши його постійними членами Індію і Німеччину.
"Варто використати календарні приводи для того, щоб провести серйозні реформи", - сказав Аннан, який обіймав посаду Генерального секретаря ООН з 1997 до 2006 року.
"Я переконаний, що Радбез треба реформувати. В такому вигляді він не може продовжувати функціонувати. Світ змінився і ООН треба змінюватися і адаптуватися. Якщо ми не змінимо Раду безпеки, ми ризикуємо опинитися в ситуації, в якій її верховенство буде поставлене під сумнів якимись новими країнами, які розвиваються", - застеріг колишній голова ООН.
Він додав, що привілейована п'ятірка повинна подумати над тим, якими повноваженнями вона готова поступитися новачкам. Якщо вони зроблять це, тоді отримають нових партнерів. Якщо ні, зростатиме ризик конфронтації.
"Ми вже бачили приклад у фінансовій сфері, коли реформа МВФ відкладалася. Китайський уряд тепер створив свою версією фонду. Ми ризикуємо повторити цей досвід у Раді Безпеки", - пояснив Аннан.
Раду Безпеки ООН останнім часом сильно критикували за неспроможність ухвалити важливі рішення, необхідні для завершення війни в Сирії і Україні, а також нездатність врегулювати ситуацію на Близькому Сході в довгостроковій перспективі. Експерти кажуть, що в кулуарах Ради безпеки наразі обговорюють проект реформ міжнародного органу. Однак їхні положення не передбачають серйозних змін. До того ж, Росія і США навіть не звертають уваги на такі ініціативи. Тож навряд чи Рада побачить необхідні зміни найближчим часом.
Головним камнем спотикання в проведення змін у Раді безпеки ООН лишається право вето, яким користуються постійні члени в своїх політичних інтересах. Зокрема, Росія впродовж останніх двох років користувалася ним, щоб звести на нівець усі ініціативи ООН щодо захисту суверенітету України. Однак, останнім часом за позбавлення Росії права вето в ООН виступили вже 67 країн. Вето не буде застосовуватися "у випадках, коли конфлікти набувають особливої жорсткості", повідомив офіційний представник України в ООН Юрій Сергєєв.
Україна на Генасамблеї ООН підніме питання про позбавлення Росії права вето в Раді Безпеки, раніше заявив президент Петро Порошенко. За його словами, цей крок не тільки зробить механізми Радбезу ООН більш ефективними, він поверне цим механізмам ефективність, оскільки зараз Радбез просто блокується і не в змозі виконувати свою роль.
Одне з останніх "гучних" застосувань права вето Росією сталося наприкінці липня. Росія заблокувала резолюцію про міжнародний трибунал для збитого "Боїнгу", ставши єдиною країною, яка проголосувала проти. Ще три країни (Китай, Венесуела і Ангола) утрималися.