Прем'єр-міністр Косово Альбін Курті закликає до посилення присутності миротворчих сил НАТО в його країні, пише Bloomberg.
Після нещодавньої напруженості між Косово та сусідньою Сербією ця країна Західних Балкан хоче збільшити кількість військ НАТО на місцях із поточного розгортання майже 3800 військовослужбовців. Косовські сили (KFOR) присутні в Косово з 1999 року.
«Масове посилення військ НАТО та військової техніки в країні покращила б безпеку та мир у Косово та в усьому регіоні Західних Балкан», — сказав Курті в інтерв’ю німецькій газеті WELT.
«Збільшення кількості солдатів миротворчих сил KFOR, наданих НАТО, підтримало б наші зусилля в обороні», — сказав Курті, посилаючись на скупчення сербських сил і артилерії на кордоні, а також на посилення риторики з боку Росії та Сербії., як на причини потреби в додаткових військах НАТО в Косово.
Косово має переважно етнічне албанське населення, яке становить 1,8 мільйона осіб, але в ньому проживає понад 100 000 сербів. Нагадаємо, остання напруженість спалахнула в серпні після того, як влада в Косово спробувала змусити сербську меншину перейти на автомобільні номери та особисті документи, видані косовським урядом, а не сербським.
Історія протистояння між Косово та Сербією
Через три десятиліття після кривавого розпаду Югославії етнічна ворожнеча, яка розпалила конфлікт, триває. Косово оголосило про свою незалежність від колишньої югославської республіки Сербії в 2008 році, але Сербія відмовляється це визнати. Вторгнення Росії в Україну додало нового виміру протистоянню. А тепер армію Сербії було приведено в стан підвищеної готовності після тижнів зростання напруженості між владою Косово та місцевою сербською меншиною.
Протести спалахнули в Косово в 1981 році після смерті тривало правлячого комуністичного диктатора Югославії Йосипа Броз Тіто. Початкова вимога етнічних албанців перетворити Косово з провінції в Сербії на федеративну республіку в Югославії спричинила загострення радикальних націоналістичних настроїв серед сербів і допомогла прийти до влади в Сербії Слободана Мілошевича в 1987 році, він пообіцяв “зупинити сепаратизм”.
Однак його репресії призвели до ескалації вимог більшості Косово домагатися повної незалежності. У 1998 році почалася війна за цю територію, у якій загинуло понад 10 000 людей.
Бойові дії припинилися в 1999 році, коли бомбардування з боку НАТО змусили сербські війська залишити Косово, і приблизно 200 000 сербських мирних жителів також втекли. Сербія пообіцяла ніколи не погоджуватися на відокремлення території, яку вона вважає своїм історичним центром, цю позицію підтримують Росія, Китай і навіть п’ять членів Європейського Союзу.