Міжнародне агентство з атомної енергії заявило, що Північна Корея перезапустила атомний реактор в Йонбені, який не працював з 2018 року. На цьому об'єкті у КНДР є можливість виробляти збройовий плутоній. Про це повідомляє Корреспондент.net.
Запущений реактор з виробництва плутонію в Йонбені дозволить КНДР збільшити свої запаси ядерної зброї. Це ключове попередження, яке зробило МАГАТЕ в щорічній доповіді про діяльність Північної Кореї в ядерній сфері.
Така активність — нові проблеми президенту США Джо Байдену в області зовнішньої політики, поряд з небезпечним відходом США з Афганістану і тупиковою ситуацією на переговорах з Іраном про повернення до угоди про ядерну угоду від 2015 року, відзначає газета Wall Street Journal.
«На початку липня з'явилися певні ознаки, що свідчать про роботу реактора, включаючи викиди охолоджуючої води», — йдеться в доповіді агентства ООН.
Судячи з усього, реактор в Йонбені діяв з грудня 2018 з початок липня 2021 року, відзначається в доповіді. Ознаки роботи реактора збіглися за часом з появою інформації про те, що Північна Корея в довколишній лабораторії займається виділенням плутонію з віддаленого з реактора відпрацьованого палива.
МАГАТЕ, чиїх інспекторів Північна Корея вигнала в 2009 році, назвало ці події вкрай тривожними і заявило, що це явне порушення резолюцій Ради безпеки ООН.
Високопоставлений представник адміністрації американського президента зазначив, що Вашингтон згоден з точкою зору агентства.
«У цій доповіді наголошується на необхідності терміново почати діалог і задіяти дипломатію, щоб ми могли добитися повної денуклеаризації Корейського півострова», — сказав він.
Представництво Північної Кореї в ООН не відповіло на прохання WSJ дати коментар.
«Судячи з усього, це вказує на те, що Північна Корея відновила виробництво плутонію для своєї програми зі створення ядерної зброї», — говорить Гері Семор, глава Центру близькосхідних досліджень при Брандейском університеті, який раніше був експертом по зброї масового знищення в раді нацбезпеки США.
Він зазначив, що у КНДР є істотні запаси ядерної зброї, але запуск реактора говорить про те, що Пхеньян хоче збільшити свій ядерний арсенал.
Адміністрація Байдена заявила про свою готовність почати переговори з Пхеньяном по його програмі ядерної зброї, проте Північна Корея пропозицію Вашингтона не прийняла.
Роз'яснюючи свою позицію, Білий дім зазначив, що він реалізує вивірену стратегію, намагаючись знайти компромісний варіант між політикою самітів на вищому рівні, яку проводив президент Дональд Трамп, і терплячим ставленням адміністрації Барака Обами.
Але колишні офіційні особи заявляють, що переговори з Північною Кореєю для Байдена є менш терміновою справою, ніж пошук шляхів для відновлення ядерної угоди з Іраном, подолання наслідків від виведення військ з Афганістану та продовження дискусій з Росією про контроль озброєнь, відзначає WSJ.
«Робота в Йонбені показує, що північнокорейську програму ядерної зброї не можна ігнорувати, і що вона повинна стати більш значущим пріоритетом для адміністрації Байдена», — заявив екс-чиновник Держдепу Джоел Віт, який зараз є науковим співробітником у вашингтонському аналітичному Центрі Стимсона.
Колишній директор Національної лабораторії в Лос-Аламосі, експерт з ядерної програми КНДР Зігфрід Хекер вважає, що у цієї країни від 20 до 60 одиниць ядерної зброї, в яких використовується плутоній і високозбагачений уран.
У 2019, коли відбулася зустріч Трампа з лідером КНДР Кім Чен Ином, Пхеньян запропонував закрити комплекс в Йонбені, до складу якого входить реактор і інші об'єкти. Натомість він попросив про зняття санкцій. Адміністрація Трампа цю пропозицію відкинула, назвавши його недостатнім.
«Бездіяльність ключових об'єктів в Йонбені, судячи з усього, пов'язано із заявою Кім Чен Ина, зробленим на саміті в Ханої, коли він запропонував закрити Йонбен. Відновлення роботи реактора і підприємства по переробці може вказувати на те, що Кім не бачить перспектив ядерної угоди», — заявив колишній високопоставлений чиновник Держдепартаменту Роберт Ейнхорна, який брав участь в переговорах з Пхеньяном.
У червні гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гросс заявив про ознаки відновлення роботи по виділенню плутонію з відпрацьованого ядерного палива. Однак в той час не були ніяких свідчень, що реактор в Йонбені знову працює.
У січні Кім Чен Ин озвучив план з модернізації ядерної техніки, включаючи розробку мініатюрної ядерної зброї і атомних підводних човнів.
Північнокорейський диктатор стикається з наростаючими проблемами всередині країни, відзначає WSJ. Він визнає, що влітку там виник дефіцит продовольства, що Північній Кореї важко виживати в умовах жорстких міжнародних санкцій, і що в минулому році вона закрила кордон з Грузією, щоб зупинити поширення коронавірусу.
Представник адміністрації Байдена по Північній Кореї заявив в понеділок під час поїздки до Південної Кореї, що він готовий в будь-який момент зустрітися з північнокорейськими колегами, і підкреслив, що у Вашингтона немає ніяких «ворожих намірів» відносно Пхеньяну.
Раніше повідомлялося, що Північна Корея могла перезапустити ядерний реактор, який, як вважають, виробляв плутоній для ядерної зброї, про що повідомила ООН в щорічній доповіді атомної служби.