UA / RU
Підтримати ZN.ua

КНДР хоче відкрити McDonald's, і це може бути важливо - WP

В минулому відкриття амерканського фаст-фуда в комуністичних країнах було важливою дипломатичною і культурною подією.

Це поки що лише невеличка примітка перед запланованим самітом лідерів США і КНДР, але чутка про те, що у Пхеньяні може з'явитися перший McDonald's апетитніша, ніж трирівневий бігмак. Диктатор Північної Кореї може дозволити "західній франшизі гамбургерів" увійти в свою країну, щоб зробити жест доброї волі в бік США. Про це NBC розповіли неназвані американські чиновники. І ця інформація прозвучала після коментаря радника президента Південної Кореї Чен Ін Муна про те, що КНДР зацікавлена у відкритті McDonald's після ослаблення напруги.

Зважаючи на ядерні погрози з боку Пхеньяна, його можлива згода на відкриття американського фаст-фуда здається дуже дрібною. Але експерти і історики допускають, що на кону може стояти дещо більше, пише Washington Post.

McDonald's вже давно став символом західної культури і капіталізму, зокрема в комуністичних країнах. Його експансія в Китаї і Росії вважалися переломним моментом в 1990-х роках.

"Це сталося з багатьма комуністичними культурами. Коли вони починають контактувати із Заходом у різних точках, це змінює їхні погляди. Часто все починається з McDonald's чи Coca-Cola", - сказала аналітик Stimson Center Дженні Таун.

З ранніх днів своєї історії McDonald's був чимось більшим ніж мережею ресторанів фаст-фуду. Це також один з векторів американської культури і потужний символ глобалізації. В 1970-роках, коли мережа поширилася на Європу, вона використовувала гасло: "Об'єднані смаки Америки" (United Tastes of America) у своїй кампанії. Бренд також обіцяв принести цінності американського бізнесу в країни, де відкривалися ресторани, зокрема швидкість, стандартизацію і ефективність.

Це пояснює, чому поява компанії в комуністичних країнах вважалася такою важливою в минулому. Коли перший ресторан мережі з'явився у Москві у 1990 році, росіяни годинами стояли в черзі, щоб з'їсти "новий символ капіталізму в місті", як писало видання USA Today. Але ще за довго до дебюту в Росії, McDonald's почали активно відкривати в Пекіні і Шеньчжені. Як писав етнограв Юньсян Янь, китайцям не сподобалася їжа, але сподобалася аура достатку і прогресу.

"В очах мешканців Пекіну McDonald's представляв Америку і обіцянку модернізації", - писав він у 1997 році.

В 1996 році колумніст New York Times Томас Фрідман сформулював свою досить претензійну теорію про те, що дві країни, в яких діють ресторани McDonald's, не будуть воювати між собою, тому що вони поділяють глобалізовану економіку, засновану на середньому класі. Втім, видання нагадує, що це його твердження далеко не завжди справджувалося. Зокрема, коли Росія вторглася в Україну і окупувала Крим, McDonald's довелося закритися на окупованих українських територіях. А націоналісти Росії закликали взагалі закрити мережу в країні.

Однак, експерт Дженні Таун допускає, що McDonald's в Пхеньяні може допомогти північним корейцям ступити на зовсім не знайому їм американську сторону. Це допоможе скоротити негативне ставлення до Америки в КНДР, де антиамериканська пропаганда дуже поширена. За словами Таун, північнокорейська сторона вже намагалася домовитися з McDonald's про відкриття закладів у минулому, але все ж повернулася до сінгапурських мереж продавців бургерів. Не виключено, що і сам Кім Чен Ин любить фастфуд. В 2011 році південнокорейські газети писали, що його батько часто відправляв літаки Air Koryo в Китай по страви з McDonald's. Президент Дональд Трамп теж шанувальник фастфуда. NBC повідомляло, що Кім Чен Ин сподівається відкрити американську мережу в Пхеньяні ще до зустрічі з президентом США, щоб накрити стіл саме американським фастфудом під час переговорів. Але аналітик Центру Вілсона Кайла Орта прокоментувала, що не уявляє собі, щоб таке сталося.

Нагадаємо, 9 травня держсекретар США Майк Помпео вдруге відвідав Пхеньян та погодив точне місце і час проведення зустрічі лідерів президента США Дональда Трампа з північнокорейським диктатором Кім Чен Ином. Зустріч мала відбутися 12 червня в Сінгапурі.

Напередодні зустрічі Кім Чен Ин звільнив з табору трьох громадян США, а також заявив про плани закрити ядерний полігон наприкінці травня. У свою чергу, Держсекретар США заявив, що Вашингтон готовий надати Північній Кореї гарантії безпеки, якщо Пхеньян відмовиться від ядерної зброї.

Проте незабаром у Пхеньяні звинуватили Вашингтон і Сеул у "репетиції вторгнення" до Північної Кореї, скасували заплановану зустріч лідерів КНДР і Південної Кореї, а також заявили про загрозу зриву зустрічі Трампа з Кім Чен Ином.

24 травня президент США Дональд Трамп скасував зустріч з головою КНДР Кім Чен Ином. Держсекретар Майк Помпео пояснив, що Пхеньян протягом останнього часу ігнорував запити Вашингтона про підтвердження проведення саміту в Сінгапурі, і Білий дім і Держдепартамент переконалися в безперспективності зустрічі. Наступного дня Кім Чен Ин заявив про твердий намір зустрітися із Трампом, а 27 травня до Пхеньяну прибула група американських високопосадовців для підготовки переговорів.

Докладніше читайте в матеріалі Наталії Бутирської "Корейський півострів: довгий шлях до миру" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".