UA / RU
Підтримати ZN.ua

КНДР боїться нових санкцій на тлі засухи і нестачі харчів - The Guardian

У країни надто велика армія, яку вона не може прогодувати через неврожай.

Санкції і найгірша засуха за два десятиліття загрожують мільйонам людей в КНДР в той час, як режим продовжує витрачати і так невеликі ресурси країни на ракети і ядерну програму.

Про це пише The Guardian з посиланням на агенції ООН, які підтримують конаткти в закритій країні. Засуха на початку літа позбавляє Північну Корею можливості прогодувати значну частину свого народу, зокрема солдатів мільйонної армії.

Хоча життєві стандарти деяких північних корейців покращилися за роки правління Кім Чен Ина, значна частина 25-мільйонного населення КНДР не може забезпечити себе достатньою кількістю продуктів. Інші ж можуть втратити роботу через санкції. Про це розповідає япоснький режисер-документаліст Хіро Ішімару, який керує мережею журналістів у Північній Кореї.

"У країни надто багато солдатів, щоб прогодувати їх. На додачу, корупція процвітає. Тож високопоставлені військові офіцери забирають частину продовольства, щоб продати на приватному ринку. І для простих солдатів лишається не багато", - сказав він.

На початку місяця Ішімару розмовляв з кількома своїми джерелами з КНДР на китайському кордоні про стан речей у закритій країні.

"Один з них розповів мені, що тривають розмови про війну зі США. Але багато північнокорейських солдатів в дуже поганому фізичному стані і вони не можуть битися", - розповів японський документаліст.

Ішімару боїться, що зосередження режиму в КНДР на ракетній і ядерній програмі, а також загострення напруги між Пхеньяном і Вашингтоном виллються в серйозні проблеми для простих північних корейців, становище яких не враховується.

"Саме цього хоче Кім Чен Ин: вдавати силу і демонструвати, що нібито він і народ єдині. У інших країнах були б вже масові заворушення через нестачу харчів, але тільки не в Північній Кореї", - зауважив режисер.

Нездатність держави забезпечити населення призвела до того, що з'явився приватний ринок продуктів і китайського одягу. І режим змушений терпіти чи й навіть заохочувати його.

"Влада дозволяє це, тому що знає, що держава в іншому випадку розвалиться", - сказав Ішімару.

ООН стурбований поширеним недоїданням в КНДР. Організація виділила допомогу на 6,3 мільйони доларів, щоб допомогти Пхеньяну впоратися зі скороченням врожаю кукуруджи, рису, картоплі і інших важливих сільськогосподарських культур. У спеціальному застереженні минулого місяця Організації з питань продовольства і сільського господарства ООН вказала, що перший врожай у КНДР цього року майже на третину менший у порівнянні з минулорічним.

"Потрібно більше дощів, щоб уникнути ще серйозного скорочення за підсумками жнив 2017 року. Якщо посуха продовжиться, проблема з продовольством може погіршитися", - йшлося у повідомленні організації.

В ООН закликають зробити все можливе, щоб недопустити повторення голоду в КНДР, який стався всередині 90-х років і від якого загинули мільйон людей.

"Посуха в сукупності з санкціями поставить Північну Корею в небезпечне становище вже наступної весни. Прості люди переживають зараз важкі часи", - сказав Ішімару.

Разом з тим, у КНДР запевнили, що ніколи не відмовляться від ядерної зброї. Посол Північної Кореї Юй Йонг Чол на конференції, організованій ООН, наголосив, що його країна нарощує ядерний арсенал нібито для того, щоб "стримувати" США.

Раніше видання Bloomberg писало, що санкції зупинять КНДР, якщо відріжуть її від нафти. Без палива країна лишиться без електрики, а її військова техніка не буде функіцонувати.