Деякі китайці не виключають і побоюються, що в майбутньому прикладом для лідера КНР Сі Цзіньпіна може стати "путінська модель" управління країною. Про це у своїй статті для DT.UA пише експерт Олексій Коваль.
Автор зазначає, що однією з важливих змін у Конституції КНР стало рішення прибрати згадку про обмеження терміну перебування на посаді голови КНР і його заступника. За положенням конституції 1982 року, термін їхніх повноважень збігався з тривалістю повноважень парламенту (5 років) і не міг перевищувати двох термінів поспіль.
Як пише Коваль, ця поправка викликала найбільш бурхливі дебати, оскільки вказує на те, що нинішній голова КНР Сі Цзіньпін отримує можливість залишитися біля керма влади в країні й після 2023 року на новий термін або довічно. В офіційних китайських ЗМІ цю тему не вип'ячували на перший план, але пояснювали, що дві інші найважливіші посади - генсекретаря ЦК КПК і голови Військової ради ЦК КПК - ніколи не мали часових обмежень. Тому нові поправки до Конституції "служитимуть зміцненню і вдосконаленню єдиного партійного і державного керівництва".
Тим часом один китайський оглядач пише, що нікого не бентежить тривале перебування у владі таких лідерів, як Ангела Меркель, Реджеп Ердоган або Володимир Путін. Навіть президент США Дональд Трамп, дізнавшись про цю поправку до Конституції КНР, пожартував, що сам був би не проти скасувати положення, що обмежує владу кожного президента США двома термінами поспіль.
Проте, зазначає Коваль, далеко не всі в Китаї сприймають цю поправку як несуттєву або з іронією. Китайці, з якими вдалося поспілкуватися приватно, не виключають і побоюються, що в майбутньому прикладом для китайського лідера може стати "путінська модель" управління країною.
У такому випадку відбудеться відхід від усталеної в Китаї за десятиліття реформ традиції, коли голова держави і керівник партії формально діяв усе-таки в рамках колективного керівництва: в державі - разом з Постійним Комітетом ВЗНП (парламентом), а в партії - разом з іншими членами Постійного комітету ЦК КПК. У питаннях стратегічного характеру всі китайські керівники, як правило, запитували думку неформальної "ради старійшин", що складалася з лідерів партії і держави минулих епох, що пішли на спокій. Все це було своєрідною гарантією від непродуманих і помилкових рішень, підкреслює автор.
Партія, однак, намагається переконати співгромадян, що загрози сповзання до авторитаризму немає, і рішення про скасування обмежень у термінах правління назріли у зв'язку з "революційними змінами" в країні, особливо після XVIII з'їзду партії в 2012 році. Зважаючи на те, що тепер Сі Цзіньпін намітив масштабні реформи до 2035 року й далі, перебування його у владі тривалий термін стане гарантією того, що цей шлях буде пройдено.
Детальніше про доленосні рішення китайського парламенту читайте у матеріалі Олексія Коваля "Партія в законі" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".