Відносини Китаю і Росії не є рівноправними, головну роль в них відіграє Пекін, пише видання The Wall Street Journal.
У "дружбі" за інтересами, Китай відіграє роль "ватажка", пише автор статті.
Як вважає видання, напередодні параду Перемоги 9 травня китайські державні ЗМІ звели російського лідера Володимира Путіна на один "п'єдестал" з президентом Китаю Сі Цзіньпіном.
Але не варто обманюватися: Путін і Цзіньпін є однодумцями-націоналістами, які протистоять Америці. Однак китайський лідер діє як старший партнер. "Китайська економіка є потужною, в той час, як російська економіка руйнується. Китай є глобальним гравцем, а Росія - регіональним. Такі "чудові" відносини, як кажуть політологи, швидше нестабільні, що потенційно можуть призвести до об'єднання в "єдиний фронт"", - йдеться в статті.
Незважаючи на публічний "дух дружби", який намагаються показати РФ і Китай, ці дві авторитарні держави представляють різні виклики США, порядку в Європі та Східній Азії.
"Путін діє від слабкості. Неможливо побудувати поліпшені стандарти життя на тлі спаду світових цін на енергоносії, які є основним експортом до Росії, він (президент – ред.) пропонує росіянам мрії про відродженому національному величі. Анексія Криму в 2014 році і дії в Східній Україні підняла його популярність в його країні, хоча західні санкції разом з падінням державних доходів чинять негативний вплив", - сказано в статті.
Щоб зберегти економіку на плаву, Путін був змушений звернутися до Китаю. Він збирається продати Китаю сучасне військове обладнання, в тому числі винищувачі Су-35. У травні минулого року російський президент підписав угоду на $ 400 млрд на поставку газу за зниженими цінами в обмін на кредити. Обидві сторони досі торгуються з цього питання.
Доцент російської вищої школи економіки Михайло Карпов сумнівається, що Росія і Китай зможуть сформувати "антизахідну вісь". Навпаки, він пише, що взаємна недовіра, ймовірно, зросте.
Як зазначає автор, Росія є власною імперської тінню, страждає від політичного насильства і економічних труднощів, що є великим страхом для Китаю. Він бачить Росію в якості уроку про те, що може піти не так, коли Комуністична партія відмовиться від влади.
Якщо Путін діє з слабкості, то Цзіньпін – з сили, пише видання. Зараз це найбільш видно на тлі подій в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні.
Швидше за все, китайський лідер проникливо розраховує, що Китай буде розвивати економіку і далі з плином часу, і таким чином омине своїх сусідів "без бою".
"Реальність така, що Китай не зможе далі розвиватися без американських ринків і технологій. Сі Цзіньпін не може просто відвернутися від США, так як Росія робить це по відношенню до Європи", - пише автор.
Для китайського лідера вигідно зараз те, що провокаціями в Європі Путін відволікає увагу Америки від Азіатсько-Тихоокеанського регіону. І, звичайно, йому потрібна дешева енергія і контракти для китайських будівельників.
Видання Financial Times писало, Росія сьогодні спробує домогтися від інвестицій Китаю. Російський інвестиційний фонд та Російсько-китайський інвестиційний фонд, заснований в 2012 році зі статутним капіталом 2 мільярди доларів, збираються взяти на себе гарантії виплат боргів російських компаній, щоб переконати Китай більше вкладати в РФ.