Представниця США в ООН Лінда Томас-Грінфілд закликала Радбез ООН засудити нещодавній невдалий запуск супутника КНДР, наполягаючи на тому, що відмова Китаю і Росії притягнути Північну Корею до відповідальності заохочує країну продовжувати провокації. Про це повідомляє Yonhap.
Томас-Грінфілд заявила, що відмова Китаю і Росії засудити північнокорейські провокації "викликає занепокоєння".
"Я закликаю кожного члена Ради Безпеки засудити цей запуск і відмовити КНДР від проведення нових випробувань", - сказала вона на засіданні у Нью-Йорку.
Екстрене засідання відбулося після того, як у четвер, 24 серпня, Північна Корея здійснила другу невдалу спробу запустити, як вона стверджує, свій перший військовий розвідувальний супутник.
"Це має бути питанням, яке нас об'єднує. Ми всі знову і знову підтверджуємо нашу відданість глобальному режиму нерозповсюдження ядерної зброї. Але з початку 2022 року ця Рада не змогла виконати свої зобов'язання через обструкціонізм Китаю та Росії", - додала Томас-Грінфілд.
З початку минулого року відбулося більше десятка засідань Радбезу ООН, на яких обговорювалися провокації КНДР, в тому числі безпрецедентні випробування 69 балістичних ракет у 2022 році. Китай і Росія наклали вето на всі запропоновані заходи проти Північної Кореї на цих засіданнях.
"Це відносно нове явище, і воно викликає дедалі більше занепокоєння", - сказала Томас-Грінфілд, зазначивши, що і Китай, і РФ голосували за резолюції Радбезу ООН щодо Північної Кореї у 2017 році.
"Росія і Китай не виконують свої обов'язки підтримання міжнародного миру і безпеки. Замість цього вони вітають порушення резолюцій Ради Безпеки і продовжують блокувати дії Ради", - додала вона.
Посол США наголосила на необхідності чітких дій з боку Радбезу ООН.
"Ми повинні чітко і рішуче засудити незаконну поведінку КНДР. Ми повинні закликати КНДР повністю і сумлінно виконувати всі відповідні резолюції Ради Безпеки, і ми повинні звернути увагу на глобальну діяльність КНДР, яка приносить дохід, що фінансує її незаконну програму озброєнь", - сказала вона.
Засідання Радбезу ООН у п'ятницю, 26 серпня, завершилося без жодного конкретного результату, знову ж таки через відверту опозицію з боку Китаю та Росії.
"Очевидно, що скликання сьогоднішнього засідання є лише цинічною, лицемірною спробою США і союзників посилити тиск на Пхеньян і відвернути увагу від безрозсудних ескалаційних дій Вашингтона і його союзників в регіоні, які представляють реальні джерела загроз міжнародному миру і безпеці", - заявив на засіданні посол Росії в ООН.
Китай підтримав цю думку.
"Кілька сторін, включаючи США, постійно займаються військовою діяльністю", - заявив китайський представник, маючи на увазі спільні військові навчання США з Південною Кореєю і Японією.
"Попри рефлекс певних країн, які, як завжди, намагаються покласти всю провину на КНДР, слід зазначити, що нещодавні запуски КНДР тісно пов'язані з військовою діяльністю певних відповідних країн", - додав китайський дипломат.
Представник Північної Кореї заявив, що запуск супутника був суверенним правом країни, звинувативши при цьому США та їхніх союзників в ескалації ядерної напруженості в регіоні.
"Як ми неодноразово давали зрозуміти, наш запуск розвідувального супутника є реалізацією законного права на самооборону для стримування дедалі більш ворожих військових дій Сполучених Штатів та їхніх послідовників", - сказав північнокорейський дипломат на засіданні.
За його словами, КНДР "більш енергійно скористається своїм законним правом" на запуск супутника, якщо США продовжуватимуть “ворожу політику” проти Північної Кореї.
Раніше Пхеньян заявляв, що планує здійснити третю спробу вивести на орбіту військовий супутник у жовтні.
Нема практично найменшого сумніву в тому, що Росія «підгодовує» КНДР продовольством і технологіями в обмін на постачання озброєнь і підтримання напруженості в регіоні щодо найближчих союзників США — Південної Кореї та Японії. Логіка проста — що більше Вашингтон зосереджений на Азії, то менше в нього часу й ресурсів підтримувати Україну на європейському театрі воєнних дій. На що розраховує Кремль і як він має намір використовувати у власних цілях Пхеньян і Пекін, читайте в статті посла України в Японії Сергія Корсунського «Путін готується до ескалації — відразу на двох фронтах».
Росія не лише перетворюється на Північну Корею. Вона ще й надихає свою партнерку. Війна РФ проти України надала КНДР свободу дій у реалізації ракетно-ядерної програми й нових погрозах на адресу США та Південної Кореї. Деталі — в статті Наталії Бутирської «Ядерна загроза: як КНДР використовує війну Росії проти України».