UA / RU
Підтримати ZN.ua

Китай провалив запуск своєї суперракети, уламки якої безконтрольно впали на Землю

У НАСА заявили, що Пекін відмовився ділитися будь-якою інформацією.

Китайська ракета впала на Землю в суботу над Індійським океаном, але НАСА заявило, що Пекін не поділився "конкретною інформацією про траєкторію", необхідною для того, щоб знати, де можуть впасти можливі уламки, пише Reuters.

Космічне командування США заявило, що ракета "Чанчжен-5В" впала в Індійський океан приблизно о 12:45. За східним поясним часом у суботу (16:45 за Грінвічем), Китаю було передано запити щодо "технічних аспектів входу в атмосферу, таких як потенційне місце падіння уламків".

"Усі космічні держави повинні дотримуватися встановлених передових методів і робити свій внесок в обмін такою інформацією заздалегідь, щоб забезпечити надійні прогнози потенційного ризику зіткнення з уламками", - сказав адміністратор НАСА Білл Нельсон. "Це має вирішальне значення для відповідального використання космосу та забезпечення безпеки людей тут, на Землі".

Користувачі соціальних мереж у Малайзії опублікували відео, на якому видно, що це уламки ракети.

Aerospace Corp, фінансований державою некомерційний дослідницький центр неподалік Лос-Анджелеса, заявила, що було безрозсудно дозволяти всьому основному щаблі ракети, яка важить 22,5 тонни, повернутися на Землю в результаті неконтрольованого входу в атмосферу.

Раніше цього тижня аналітики заявили, що корпус ракети зруйнується при падінні в атмосферу, але він досить великий, і численні шматки, ймовірно, переживуть вогненний повторний вхід в атмосферу і впадуть дощем уламків над територією завдовжки близько 2000 км, і приблизно на 70 км завширшки.

Посольство Китаю у Вашингтоні не одразу дало коментар. Раніше на цьому тижні Китай заявив, що уважно стежитиме за уламками, але сказав, що вони не становлять великого ризику для будь-кого на землі.

"Чанчжен-5В" стартував 24 липня, щоб доставити лабораторний модуль на нову китайську космічну станцію, що будується на орбіті, що стало третім польотом найпотужнішої китайської ракети з моменту її першого запуску в 2020 році.

Фрагменти ще одного китайського Long March 5B впали на Березі Слонової Кістки у 2020 році, пошкодивши кілька будівель у цій західноафриканській країні, хоча повідомлень про поранення чи жертви не надходило.

На відміну від цього, сказав Білл Нельсон, Сполучені Штати та більшість інших космічних держав зазвичай витрачають додаткові кошти на розробку своїх ракет, щоб уникнути великих неконтрольованих повторних входів в атмосферу — імператив, який значною мірою дотримується, відколи великі шматки космічної станції НАСА "Скайлеб" впали з орбіти 1979 року і приземлилися в Австралії.

Читайте також: США хоче відправити в космос 28 супутників для відстеження гіперзвукових ракет

Минулого року НАСА та інші організації звинуватили Китай у непрозорості після того, як уряд Пекіна закрив інформацію про передбачувану траєкторію уламків або вікно входу в атмосферу останнього польоту ракети "Великий похід" у травні 2021 року.

Раніше повідомлялося про те, що Росія вийде з проекту МКС після 2024 року. Країна-агресор має намір "забезпечити російську економіку необхідними космічними послугами".