Лідер КНДР Кім Чен Ин зустрівся з делегацією Китаю на параді пізно ввечері у п'ятницю, 8 вересня, на честь 75-ї річниці заснування держави, в той час, як він готується до рідкісної поїздки до Росії наступного тижня. Про це повідомляє Bloomberg.
У параді в Пхеньяні брали участь колони мотоциклів з високою мобільністю, протитанкові ракетні установки, а також зенітні артилерійські установки та інше озброєння, повідомляло офіційне Центральне телеграфне агентство КНДР. Кіма супроводжувала його дочка, яка стала постійним супутником батька на великих заходах.
Китайську делегацію очолював член Політбюро Лю Гочжун, який також є віце-прем'єром. Росія відправила учасників військового ансамблю пісні і танцю.
Делегація на чолі з Лю може дати лідеру Китаю Сі Цзіньпіну можливість поспілкуватися з Кімом до того, як північнокорейський лідер, як очікується, поїде до Росії на зустріч у Владивостоці з главою Кремля Владіміром Путіним наступного тижня. Вважається, що російський президент прагне отримати від Північної Кореї запаси боєприпасів, які допоможуть йому у війні проти України.
Відправляючи Лю, який займається питаннями охорони здоров'я та аграрної політики, Пекін намагається уникнути того, аби його вважали таким, що співпрацює з Пхеньяном у питаннях безпеки і оборони, вважає професор, який спеціалізується на китайсько-північнокорейських відносинах в Корейській національній дипломатичній академії в Сеулі Лі Санг-Сук.
"Китай не може залишатися осторонь на тлі посилення співпраці між Північною Кореєю і Росією у сфері безпеки, але Пекіну важко зробити щось, що суттєво порушило б санкції. Тому, швидше за все, він зробить вибір на користь економічного співробітництва, яке включає постачання продовольства", - каже Лі Санг-Сук.
Північна Корея десятиліттями бореться з хронічною нестачею продовольства.
Прес-секретар Міністерства закордонних справ Китаю Мао Нін заявила цього тижня, що візит делегації "відображає глибоку дружбу і велике значення”, яке Пекін надає двостороннім зв'язкам.
Раніше Китай відправляв групу, включаючи ще одного члена Політбюро Лі Хунчжуна, до Пхеньяну на річницю закінчення Корейської війни в липні. Тоді КНДР відвідали і високопоставлені російські чиновники, в тому числі міністр оборони Сєргєй Шойгу.
Представники Білого дому вважають, що переговори між Кімом і Путіним будуть зосереджені на поставках зброї з Північної Кореї. Радник з національної безпеки США Джейк Салліван попередив Пхеньян, що КНДР "заплатить ціну" за надання зброї РФ.
Північна Корея має величезні запаси боєприпасів, що можуть бути випущені з озброєння радянських часів, на яке Росія покладається у війні. Повідомлялося також, що Кім хоче отримати продовольчу допомогу від Росії, а також допомогу у будівництві атомного підводного човна і розгортанні супутників-шпигунів.
Цього тижня Північна Корея провела церемонію спуску на воду нового підводного човна, який, за її словами, здатний здійснювати тактичні ядерні атаки. Військові Південної Кореї висловили сумніви щодо можливостей цього судна.
Раніше повідомлялося, що ідея поїздки Кім Чен Ина виникла після візиту міністра оборони Росії Сєргєя Шойгу в КНДР у липні. У Білому домі попередили, що Росія та Північна Корея "активно просувають" переговори щодо потенційної угоди про постачання зброї. Це є свідченням того, що Кремль відчайдушно намагається отримати додаткові матеріальні засоби для вторгнення в Україну.
На що розраховує Кремль і як він має намір використовувати у власних цілях Пхеньян і Пекін, читайте в статті посла України в Японії Сергія Корсунського «Путін готується до ескалації — відразу на двох фронтах».