UA / RU
Підтримати ZN.ua

Хунта в Нігері вимкнула франкомовні канали

Малі та Буркіна-Фасо підтримують військову хунту Нігеру.

Прихильники нігерської хунти протестують проти іноземних санкцій, пише Reuters.

Подібно до державних переворотів у сусідніх Буркіна-Фасо та Малі, військове захоплення влади в Нігері минулого тижня відбулося на тлі зростаючої хвилі антифранцузських настроїв: деякі нігерійці звинуватили колишнього колоніального правителя у втручанні у їхні справи.

Читайте також: Bloomberg: Переворот в Нігері може вручити Путіну уранову перемогу

Генерал Абдурахаман Тіані, колишній начальник президентської гвардії Нігеру, минулої середи ув’язнив президента Мохамеда Базума в його резиденції та оголосив себе главою держави в результаті сьомого з 2020 року перевороту в Західній і Центральній Африці.

Регіональні та західні партнери Нігеру, зокрема і Франція, запровадили масштабні санкції, намагаючись змусити заколотників відновити конституційний порядок, однак Тіані заявив, що не піде на це.

На знак опору колишнім союзникам Нігер у четвер призупинив трансляцію фінансованих французькою державою міжнародних інформаційних агентств France 24 і RFI. Цей крок засудило міністерство закордонних справ Франції.

До подібних заходів проти французьких ЗМІ вдавались також хунти Малі та Буркіна-Фасо після переворотів в цих країнах.

Сотні протестувальників у четвер вийшли на марш у Ніамеї, щоб продемонструвати свою незгоду з іноземним тиском на лідерів перевороту.

Окрім санкцій, головний регіональний блок Економічного співтовариства західноафриканських держав (ECOWAS), заявив, що може вдатись до застосування сили, якщо Базума не повернуть до влади у термін до кінця тижня.

Один із демонстрантів у Ніамеї тримав плакат із написом: «Хай живе Нігер, Росія, Малі та Буркіна. Геть Францію, ECOWAS та ЄС». Інші розмахували російськими прапорами, зібравшись біля будівлі парламенту.

Франція має у Нігері від 1000 до 1500 військових, які допомагають боротися з повстанцями угруповань, пов’язаних з Аль-Каїдою та Ісламською державою, які активізувалися в регіоні. Після переворотів в Буркіна-Фасо та Малі французькі війська перебазувались до Нігеру.

Західні країни стурбовані тим, що Нігер може наслідувати поведінку сусдів та звернутись до Росії як до союзника, і що заворушення можуть дати ісламістам можливість отримати перевагу .

У зверненні в середу Тіані назвав санкції «нелюдськими», заявивши, що він відкидає будь-яке іноземне втручання, але відкритий до діалогу всередині країни.

Начальники оборонних відомств Західної Африки на зустрічі в Нігерії мали завершити обговорення можливого втручання в Нігер, хоча й заявили, що це є крайнім заходом .

Міністр закордонних справ Сенегалу Айссата Талл Салл заявив, що у разі прийняття рішення  ECOWAS втрутитись, солдати з Сенегалу братимуть участь у операції,.

Блок також вживає дипломатичні кроки. У четвер делегація ECOWAS під керівництвом Нігерії була направлена до Нігеру для пошуку «надійного та мирного вирішення ситуації».

Держсекретар США Ентоні Блінкен заявив, що підтримує стратегію ECOWAS. 

«Ми вважаємо, що робота, яку проводить ECOWAS, і зроблені нею заяви є важливими, сильними та мають нашу підтримку», — сказав він в ООН.

Тим часом Китай у четвер заявив, що Нігер і країни регіону мають мудрість і здатність знайти політичне рішення .

Ставки високі. Малі та Буркіна-Фасо заявили, що сприйматимуть втручання в Нігер як оголошення війни проти них і стануть на захист Ніамея. Тіані у середу відправив до обох країн на переговори свого генерала, щоб зміцнити підтримку.

«Якщо вони (ECOWAS) продовжуватимуть свою деструктивну логіку до кінця, нехай Аллах боронить Нігер! Це буде остання велика битва, в якій  ми разом боротимемось за справжню незалежність нашої нації», — сказав він у телевізійній промові в середу ввечері.

Між тим, санкції вже вплинули на країну: Нігерія припинила постачання до Нігеру електроенергії, а далекобійники з бунтівної країни застрягли через закриття кордонів.

Також, за словами одного з урядовців, який не назвався, спостерігається брак готівки. Деякі банки обмежили зняття готівки до 100 000 франків КФА ($160) за одну транзакцію.

Заворушення у Нігері змусили деякі європейські країни евакуювати своїх громадян. Париж у четвер заявив, що завершив евакуацію сотень громадян Франції та Європи.

Нігер є сьомим у світі виробником урану, який широко використовується для ядерної енергії та лікування раку. ЄС наразі заявив, що не турбується про скорочення поставок.

Як пише The Times, державний переворот у Нігері, вчинений військовими, відкрив президенту РФ Владіміру Путіну «двері до Африки».