Аналітики британського центру Royal United Services Institute дослідили 27 найефективніших систем озброєнь, які Росія використовує у війні проти України. Усі вони містять мікроелементи іноземного виробництва, йдеться у доповіді RUSI.
У проаналізованих системах виявили щонайменше 450 унікальних мікрочіпів, зроблених компаніями зі США, Європи та Східної Азії: сенсори, процесори, двигуни, системи локації і передачі даних тощо.
«Переважання компонентів іноземного виробництва в цих системах показує, що ефективна робота російської військової машини значною мірою залежить від імпорту складної мікроелектроніки», - йдеться в документі.
Наприклад, точність наведення 300-мм ракети РСЗВ «Торнадо-С» забезпечують чіпи компаній зі США. Такими ракетами ввечері 29 червня окупанти обстріляли Миколаїв, загинули п'ятеро людей, ще семеро дістали поранення.
Ще один приклад - стратегічні крилаті ракети «повітря-земля» X-101, якими РФ вдарила по ТЦ «Амстор» у Кременчуці. Торговий центр вигорів майже вщент, загинули 22 людини. Робота цих ракет також залежить від імпортної мікроелектроніки.
Без імпортної «начинки» не обходяться і ракети комплексу «Іскандер-К».
У 2017-2022 роках чіпи для російської зброї в обхід санкцій експортувалися зі США, Японії, Тайваню, Швейцарії, Нідерландів, Німеччини, Китаю, Південної Кореї, Великої Британії та Австрії, йдеться у доповіді. Переважна більшість імпортних компонентів у російській зброї вироблена у США (317 з 450).
«Продукти з логотипом даласького виробника мікроелектроніки Texas Instruments були найчисленнішими серед проаналізованих компонентів американського виробництва - 51 компонент», - йдеться в матеріалі.
Їхні чіпи використовуються в дронах-камікадзе Куб-БЛА, повітряній мішені Е95М, безпліотнику «Орлан-10», а також у низці радіостанцій, що використовуються російською армією.
Близько 18% цих 450 компонентів підпадають під експортний контроль США як товари, які можуть бути використані в системах озброєння. Такий контроль передбачає жорстке відстеження продукції, але РФ могла закуповувати її за підробленими сертифікатами.
У червні 2022 року Мінфін США ввів санкції проти трьох фізичних осіб та гонконгської компанії EMC Sud Limited, які підозрюються у причетності до таємної мережі закупівель, пов'язаної з російським ФСБ. Ішлося про постачання електорники для ВПК Росії зі США, Японії та Європи.
Через провал «бліцкригу» РФ змушена витрачати більше ракет, ніж планувала під час підготовки вторгнення в Україну. Водночас поповнити їх запаси може бути проблематично – замінити іноземні чіпи за допомогою «імпортозаміщення» агресор не зможе.
Як наслідок – РФ, можливо, доведеться або виготовляти малопотужні «аналоги», або шукати шляхи обходу західних санкцій для купівлі імпортної електроніки.
«Розуміння того, як Росія обходить санкції для імпорту критично важливих технологій, важливе для обмеження інструментів військової агресії РФ», - наголошується в матеріалі.
Криза мікрочіпів переростає в гонку озброєнь, і, на жаль, виграють від цього лише військові, цивільним доведеться почекати більш спокійних часів. Докладніше читайте в тексті Юлії Самаєвої «Макровплив мікрочіпів. Вихід із кризи знайдено, але він вам не сподобається».