Глава МІ6 подякував російському державному телеканалу за трансляцію його промови, в якій він закликав незадоволених владою росіян співпрацювати із британською зовнішньою розвідкою, пише Associated Press.
У липні Річард Мур, голова секретної розвідувальної служби, виступив із промовою, закликаючи росіян, які зіткнулися з «продажністю, внутрішніми чварами та бездушною некомпетентністю їхніх лідерів», шпигувати на користь Великої Британії. Другий за популярністю канал в Росії, 1-й канал, у вересні показав годинну програму про Мура, включивши до неї перекладений ролик його заклику.
У понеділок Мур написав у Х (раніше Twitter), що британська зовнішня розвідка ламала голову над тим, як донести це повідомлення до цільової аудиторії в Росії.
«Чесно кажучи, ми замислювалися над тим, як краще поширювати моє повідомлення серед цільової аудиторії в Росії. Ми не очікували на допомогу від російських держЗМІ. Спасибі люди! Рідко буває, що я можу ретвітнути!» — написав він.
Мур звернувся із закликом до росіян у Празі під час виступу, в якому стверджував, що вони звертаються до MI6 у зв’язку із війною в Україні. Він наголосив, що «двері Британії завжди відкриті».
«Ми розглядатимемо їхні пропозиції допомоги з обережністю та професіоналізмом, якими славиться моя служба. Їхні секрети завжди будуть у безпеці з нами, і ми разом працюватимемо, щоб припинити кровопролиття», — сказав він.
З моменту вторгнення в Україну в лютому минулого року понад 900 тисяч росіян залишили Росію і виїхали за кордон. Експерти кажуть, що росіяни, які передають інформацію Заходу, дедалі більше керуються злістю на уряд.
У російських ЗМІ коментарі глави МІ-6 висвітлювались мало, або взагалі відсутні, що, на думку експертів, могло свідчити про вказівку Кремля ігнорувати їх.
Авторкою програми представила 35-річна Марія Бутіна, колишня російська шпигунка, яка була засуджена як іноземний агент і депортована з Америки в 2019 році. Зараз вона є депутаткою від партії Путіна «Єдина Росія» та телеведучою.
У програмі вона звинуватила Мура у використанні «дешевих методів вербування» та поставила під сумнів, чи він серйозно просить росіян «повестися на цю безсоромну провокацію».
Марк Галеотті, експерт російських служб безпеки в Університетському коледжі Лондона, вважає, що переклад і трансляція коментарів Мура були «досить серйозною помилкою».
«Глядачі Бутіної, ймовірно, є тими людьми, якими зацікавилася б британська розвідка. Робота розвідки полягає в тому, щоб викидати крихти у воду і сподіватися, що хтось їх вхопить», — сказав Галеотті, додавши, що він не виключає, що ця інформація принесе зиск.
Як пише видання, Бутіна повідомила через Telegram, що «шокована» тим, що керівник MI6 зацікавився її програмою, назвавши позицію керівника розвідки «відчайдушною» та «слабкою». Потім вона поставила під сумнів, компетентність МІ-6 самостійно перекласти свій контент з англійської на російську та передати його тим, кого вони вважають своєю аудиторією.
Коли її запитали, чи допомагала вона зовнішній розвідці Великої Британії поширити своє повідомлення росіянам, вона сказала, що MI6 у програмі показана «неприємною та потворною» і додала, що після такої реклами ніхто точно не захоче стати британським шпигуном.
У травні американське Центральне розвідувальне управління започаткувало нову спробу переконати незадоволених війною в Україні та життям у своїй раїні росіян поділитися секретною інформацією, опублікувавши художнє відео в Інтернеті.