Іще нічого не вирішено.
Байден вийшов із виборчих перегонів? Так. Підтримав віцепрезидентку Камалу Гарріс для можливої участі в перегонах? Так. Чи затвердив її з’їзд Демократичної партії як єдиного кандидата для участі у виборах на посаду президента США? Ні.
Однак дедалі більше зростає впевненість у тому, що Камалу Гарріс висунуть як єдиного кандидата, й уже зараз очевидно, що вона складе серйозну конкуренцію Дональду Трампу.
Одразу після появи інформації про підтримку Байденом Камали Гарріс як кандидатки на посаду президента США в американській пресі з’явилися твердження про те, що важливу роль у її виборчій кампанії відіграє її минула діяльність спершу як окружного прокурора Сан-Франциско, а потім як генерального прокурора Каліфорнії.
Спробуємо висвітлити деякі події, що сталися в житті професійної правниці, які можуть допомогти Камалі Гарріс успішно протистояти досвідченому та харизматичному Дональду Трампу під час виборів. І навіть перемогти його.
Чому Каліфорнія важлива для професійного розвитку Камали Гарріс?
Каліфорнія є найбільш густонаселеним штатом у США — тут мешкає майже 40 мільйонів людей.
Каліфорнія настільки економічно могутня, що в порівнянні з економіками країн світу з 2017 року утримує п’яте місце за розміром валового національного продукту (3862,2 млрд дол. США).
А ще Каліфорнія має спільний кордон із Мексикою, який активно використовують злочинці по обидва його боки.
От саме в цьому штаті в сім’ї іммігрантів (батько — видатний економіст із Ямайки, а мати — дослідниця раку молочної залози з Індії) народилася Камала Гарріс.
Після вивчення політології й економіки в історично «чорношкірому» Університеті Говарда, заснованому 1867 року у Вашингтоні, округ Колумбія, Камала Гарріс також отримала диплом юриста в юридичному коледжі Каліфорнійського університету, Сан-Франциско.
За останніми даними, цей коледж пропонує трирічну програму Juris Doctor із посиленим навчанням у семи дисциплінах: цивільний процес, кримінальне право, міжнародне право, право суспільних інтересів, оподаткування, сімейне право, право інтелектуальної власності.
Коледж, у якому навчалася Камала, не можна назвати таким, що посідає верхні рядки в рейтингах юридичних шкіл США.
Провідні українські юристи, які навчалися в юридичних школах США, стверджують, що стати успішною випускницею такої школи Камалі Гарріс могли допомогти такі ключові риси характеру й навички, як відданість і працьовитість, критичне мислення; сильні комунікативні навички, увага до деталей документів і будь-якої усної юридичної інформації, стресостійкість, етична цілісність, ефективне управління часом, нетворкінг і здатність до командної роботи, вміння чітко та переконливо викладати аргументи, як у письмовій формі, так і під час усних виступів, активна громадська діяльність.
Також зазначені українські юристи звертають увагу на те, що Камала Гарріс навчалася не в престижній приватній, а в публічній юридичній школі. Отже, в неї на момент отримання диплому було значно менше кар’єрних можливостей, ніж у випускників університетів Стенфорду, Дюка, Єлю, Гарварду або Колумбії. А тому вона свідомо обрала роботу прокурора й завдяки особистим якостям зробила фантастичну кар’єру саме як self-made woman — прокурорка, політикиня й державна діячка.
Досвід участі у виборах на посаду прокурора
Виглядає так, що Камала Гарріс виграла практично всі вибори, в яких брала участь.
Після восьми років роботи заступницею окружного прокурора (1990–1998), заслуживши репутацію жорсткого професіонала, переслідуючи справи про батьківське насильство, торгівлю наркотиками та сексуальне насильство, вона залишила посаду, щоби за декілька років узяти участь у своїх перших виборах на посаду окружного прокурора в Сан-Франциско.
2002 року спочатку вийшла в другий тур виборів на посаду окружного прокурора, хоча була найменш відомою з трьох кандидатів. У другому турі їй допомагали колишній мер Браун, сенатор Файнштейн, письменник і карикатурист МакГрудер, а також коміки Едді Гріффін і Кріс Рок. Вибори вона виграла в другому турі, застосувавши агресивну манеру боротьби, зокрема акцентуючи увагу на 52-відсотковому рівні судимостей за серйозні злочини попри 83-відсотковий середній рівень судимостей по штату.
Гарріс стала першою кольоровою особою, обраною окружним прокурором Сан-Франциско.
Участь у виборах на посаду генерального прокурора Каліфорнії
А вже 2010 року вона, з урахуванням попереднього досвіду виборів і результатів роботи на посаді окружного прокурора, була обрана генеральним прокурором Каліфорнії, вигравши з перевагою менш як 1% і ставши першою жінкою та першою афроамериканкою азійського походження, яка обійняла цю посаду.
Для того, щоб виграти вибори на обидві посади, потрібне було поєднання особистих навичок і стратегічних здібностей. Ось ключові особисті навички, які допомогли Камалі Гарріс:
- по-перше, глибоке розуміння права та юридичних процедур, що включає досвід у сфері обвинувачення, захисту та цивільного права саме в судових процесах;
- по-друге, здатність чітко та переконливо доносити свої ідеї та політику до громадськості й ЗМІ та блискуча ораторська майстерність під час дебатів;
- по-третє, сильні лідерські навички для управління великою командою юристів і персоналу, а також здатність ухвалювати складні рішення під тиском;
- по-четверте: розуміння політичного ландшафту, побудова альянсів та ефективне подолання політичних викликів;
- по-п’яте, демонстрація сильної етичної позиції для завоювання довіри та впевненості громадськості;
- по-шосте, здатність комунікувати з різноманітними громадами, розуміти їхні проблеми та ефективно їх вирішувати;
- по-сьоме, вміння розробити та виконати стратегічний план кампанії, включно зі збором коштів і залученням виборців до передвиборчої агітації.
Робота генеральним прокурором Каліфорнії
Конституція Каліфорнії в статті V, розділі 13 визначає генерального прокурора як головного юридичного посадовця штату, відповідального за забезпечення однакового та належного виконання законів штату. Генеральний прокурор виконує обов’язки через Департамент юстиції Каліфорнії, зокрема:
- відповідає за забезпечення належного виконання законів штату;
- здійснює прямий нагляд за кожним окружним прокурором і шерифом та іншими правоохоронними органами, визначеними законом.
В Департаменті юстиції Каліфорнії працюють понад 5600 співробітників, які надають різноманітні правоохоронні та юридичні послуги. Головні офіси департаменту розташовані в Сакраменто, Лос-Анджелесі, Сан-Франциско, Сан-Дієго, Окленді та Фресно.
За інформацією з відкритих джерел можна дійти висновку про те, що на території з такою потужною економікою, як Каліфорнія, ситуація зі злочинністю, зокрема організованою, не може бути простою.
В доповіді «Організована злочинність у Каліфорнії: щорічна доповідь законодавчому органу за 2010 рік» (саме тоді Камалу Гарріс було призначено генеральним прокурором) містилася аналітика щодо організованої злочинності в штаті. Лише членів вуличних банд налічувалося 235 579, вони були об’єднані у 6442 банди.
Кримінальна вулична банда в Каліфорнії визначається Кримінальним кодексом як будь-яка діюча організація, об’єднання або група з трьох або більше осіб, формальна або неформальна, що має загальну назву або загальний розпізнавальний знак чи символ і члени якої індивідуально або колективно беруть або брали участь у діяльності злочинного угруповання.
Банди ділилися за расовою й національною ознаками. Лише в Лос-Анджелесі 2010 року діяли 1264 банди (94 020 членів). Це іспаномовні, афроамериканські, азійські банди та банди білих американців. У штаті також самостійно діяли сім тюремних банд і окремо байкерів.
А ще на території штату діють сім мексиканських злочинних угруповань, які займаються постачанням наркотиків на територію Каліфорнії та інших штатів, отримуючи десятки мільярдів доларів прибутку щорічно й посилюючи співпрацю зі злочинними вуличними й тюремними бандами. Серед них вирізняється картель Сіналоа — потужна конфедерація, що контролює більшу частину мексиканського виробництва та розповсюдження марихуани й метамфетаміну, а також бере активну участь у контрабанді кокаїну з Південної та Центральної Америки до Сполучених Штатів через південно-західний кордон.
Мексиканські наркокартелі також займаються діяльністю, безпосередньо не пов’язаною з наркотиками, зокрема торгівлею людьми, викраденням людей, торгівлею вогнепальною зброєю, оптовою контрабандою готівки, вбивствами та грабежами.
Варто також зазначити проблеми, пов’язані з діяльністю національних і міжнародних терористів. І, звісно, не можна не згадати про присутність класичної мафії — італійської, російської та ін.
І за все це відповідала Камала Гарріс!
Окремим викликом для Гарріс була проблема зі звинуваченнями в корупції багатьох суддів округу Лос-Анджелес, які отримували додаткові або «супутні» виплати за свою роботу. 2008 року позивач Гарольд Стерджен успішно подав позов проти округу Лос-Анджелес. Цей позов стосувався практики додаткових або «супутніх» виплат суддям Вищого суду округу, що, за його словами, суперечило статті VI, розділу 19 Конституції штату. Апеляційний суд погодився з його твердженнями, постановивши, що обов’язок призначати компенсацію суддям не може бути делегований округу.
На підставі численних відкритих джерел, спогадів правників, які протягом багатьох років професійно спілкувалися з пані Гарріс, можна стверджувати, що вона, організовуючи роботу 5600 працівників Департаменту юстиції, на посаді генерального прокурора мала справу з такими викликами:
- інтенсивна увага ЗМІ;
- громадський та політичний тиск;
- проблеми особистої безпеки та безпеки своєї родини;
- балансування між громадською думкою та юридичними стандартами;
- постійне дотримання юридичного професіоналізму й етичних стандартів;
- уміння розподілити ресурси, зокрема час, персонал і фінансову підтримку.
Також логічно буде виснувати, що успішні результати на цих посадах пояснюються тим, що Камала Гарріс цілеспрямована, активна, рішуча та скрупульозна. Вміє працювати над декількома проєктами одночасно, доводячи кожен із них до логічного завершення. Звикла працювати понаднормово, часто за умов цейтноту, нерідко відмовляючи собі в повноцінному відпочинку.
Прокурорка й «залізна леді» в Сенаті
Використовуючи зазначений вище досвід, професійно успішна Камала Гарріс стала висхідною зіркою в Демократичній партії й 2016 року легко виграла вибори до Сенату, закликавши під час кампанії до імміграційної реформи та реформи кримінального правосуддя, підвищення мінімальної зарплати та захисту репродуктивних прав жінок.
Під час роботи в юридичному комітеті Сенату Камала Гарріс стала знаменитою, серед іншого, завдяки участі у співбесідах, зокрема із запропонованим президентом Трампом і, можливо, одним із найодіозніших кандидатів на посаду судді Верховного суду Бреттом Кавано. Як можна побачити з відеозапису співбесіди, Кавано виглядав хлопчиком для биття й, напевне, схуд на декілька кілограмів (5 мільйонів переглядів у YouTube).
У схожій ситуації опинилися генеральний прокурор США Вільям Барр, інший генеральний прокурор Джеф Сешнз і співзасновник компанії Meta (Facebook) Марк Цукерберг.
На додачу до якостей, про які було згадано вище, під час роботи в Сенаті Камала показала себе ефективною комунікаторкою, блискучою ораторкою, досвідченою перемовницею, здатною схилити співрозмовників на свій бік. Завжди ясно, чітко та лаконічно викладає свої думки й обстоює особисту позицію. Має величезний словниковий запас і чудове почуття гумору.
У тому, що Камала Гарріс уміє вести переможні дебати, та ще й на найвищому політичному рівні, можна пересвідчитися, якщо подивитися її спілкування три роки тому як кандидатки на посаду віце-президента США (від Байдена) з іншим кандидатом (від Трампа) — Майклом Пенсом (6,4 мільйона переглядів у YouTube).
Отже, на сьогодні можна зробити твердий висновок про те, що в разі затвердження на партійному з’їзді кандидатури Камали Гарріс як кандидатки на посаду президента США від Демократичної партії вона здатна застосувати всі необхідні особисті якості, яких набула завдяки сімейному вихованню, якісній правничій освіті, багаторічній діяльності на посаді прокурора та політичній діяльності, аби успішно протистояти могутньому політичному супернику — Дональдові Трампу.
І в цій боротьбі Камала Гарріс — перша жінка та перша афроамериканка азійського походження на посадах генерального прокурора Каліфорнії та віце-президента США — зовсім не виглядає рожевою феєю і здатна стати президенткою наймогутнішої країни світу.