Європейський Союз може відправити до Мінська свого представника для прямих переговорів із білоруською владою. Лідери ЄС уважно відстежують ситуацію в Білорусі і мають намір обговорити її на вищому рівні. Про це президент Литви Гітанас Науседа повідомив за підсумками телефонної розмови з президентом Європейської Ради Шарлем Мішелем увечері вівторка, 11 серпня, передає «Інтерфакс-Україна».
Зокрема, Науседа запропонував провести зустріч на рівні лідерів ЄС або керівників МЗС держав Євросоюзу.
Мішель, ц свою чергу, вказав на можливість проведення позачергового засідання Євроради, конференції міністрів закордонних справи, а також відправки офіційного представника ЄС до Білорусі для переговорів.
Науседа нагадав, що Литва готова взяти на себе роль посередника.
«Ми не залишимося байдужими, ми вживатемемо всіх можливих заходів на дипломатичному рівні для налагодження контакту з усіма сторонами, щоб цей процес посередництва був ефективним. Тому що він потребує декількох складових: перш за все, в готовності самої влади Білорусі розмовляти, представництві опозиції і, звичайно, активної ролі посередників », - зазначив литовський президент.
«Часу у нас небагато й треба приймати максимально термінових заходів до того, щоб взяти процес під контроль і повернути в цивілізовані рамки», - підкреслив він.
Напередодні голови МЗС України, Литви і Польщі висловили готовність допомогти Білорусі в подоланні політичної кризи, а також закликали Олександра Лукашенка припинити насильство і звільнити затриманих.
9 серпня в Білорусі відбулися вибори президента країни, Олександр Лукашенко, який править країною з 1994 року, брав участь у них уже вшосте.
За даними офіційного екзит-полу (єдиного дозволеного в країні), Лукашенко отримав 79,7%, а кандидат від об'єднаної опозиції Світлана Тихановськ - 6,8%.
Голова ЦВК Білорусі Лідія Єрмошина, не чекаючи завершення підрахунку голосів, фактично оголосила Олександра Лукашенка переможцем виборів і закликала інших кандидатів «визнати свою поразку, привітати переможця і не хвилювати народ».
Після цього по всій Білорусі відновилися акції протесту, під час яких відбулися криваві зіткнення з силовиками. З різних міст країни надходили повідомлення про фальсифікації.
ОМОН застосував проти мітингувальників водомети, світлошумові гранати і гумові кулі. За даними МВС Білорусі, були затримані 3 тисячі людей.
Євросоюз, США, НАТО і Рада Європи констатували, що вибори в Білорусі не були ні прозорими, ні демократичними, і закликали офіційний Мінськ поважати права і свободи громадян. Олександра Лукашенка привітали з перемогою лише лідери РФ, Китаю, Вырменії і Молдови.