UA / RU
Підтримати ZN.ua

Європа шукає запасні шляхи у забезпеченні безпеки на тлі загроз з боку Росії — The Washington Post

Високопоставлені дипломати ЄС кажуть, що їхні посольства працюють понаднормово, намагаючись зрозуміти, що відбувається в Штатах.

Протягом двох днів на Мюнхенській безпековій конференції американські та європейські посадовці попереджали про загрозу з боку Росії й наголошували на незламній трансатлантичній солідарності. В умовах, коли допомога Україні з Америки затримується, а вибори в США наближаються, європейські лідери, чиновники й дипломати дедалі більше усвідомлюють необхідність залучення колишнього президента Дональда Трампа і його союзників до вирішення питань безпеки, але їм дуже важко це зробити.

В умовах найбільшої європейської сухопутної війни з часів Другої світової війни загравання Трампа з Росією і вільні розмови про НАТО тепер виглядають не стільки попередженням, скільки відкритим запрошенням до вторгнення. Європа стурбована й обурена — але не впевнена, що робити далі, повідомляє видання The Washington Post.

Читайте також: Боррель назвав головне зобов'язання ЄС у сфері безпеки для України

Європейські чиновники в Мюнхені заявили, що вони приділяють більше уваги, ніж будь-коли детальним даним опитувань — не тільки порівнянню Байдена і Трампа, а й вивченню даних про ймовірні результати виборів до Палати представників і Сенату, щоб спробувати передбачити схильності Конгресу. За словами багатьох із них, те, що вони бачать у президентських перегонах, не вселяє їм особливих надій. Демократи, які хочуть підтримати Україну, попросили європейських колег поговорити з республіканцями.

"Я б закликав вас чинити величезний тиск на всіх присутніх тут республіканців, щоб вони дали нам можливість проголосувати за допомогу Україні, і дати зрозуміти, наскільки це важливо", — сказав голова Комітету зі збройних сил Палати представників Адам Сміт, представник Демократичної партії.

Читайте також: Європа більше не може розраховувати на безпекову парасольку Америки — Financial Times

Високопоставлені дипломати ЄС кажуть, що їхні посольства працюють понаднормово, намагаючись зрозуміти, що відбувається в Штатах і які обіцянки або поступки можуть знайти відгук у республіканської сторони. В приватних бесідах європейські чиновники й дипломати часто піднімають ідею пообіцяти американцям більш жорсткі дії щодо Китаю в обмін на підтримку України та НАТО, але мало хто наважується на конкретні кроки.

"Проблема Європи в тому, що вона сама по собі не забезпечує достатнього стримування... Я думаю, що американська ковдра безпеки дозволила європейській безпеці атрофуватися", — сказав напередодні в Мюнхені сенатор-республіканець Джеймс Девід Венс.

Читайте також: Європа хоче бути самостійною у військовому плані. Чи не занадто пізно? — The New York Times

Америці не потрібно виходити з НАТО або відмовлятися від Європи, сказав він, але вона повинна "розвернутися" в бік Азії. Хоча деякі представники забезпечення європейської безпеки можуть погодитися з цим настроєм, мало хто поділяє його оцінку Росії.

"Я не думаю, що Владімір Путін являє собою екзистенціальну загрозу для Європи... А якщо і представляє, то це свідчить про те, що Європа повинна взяти на себе агресивнішу роль у забезпеченні власної безпеки", — вважає Венс.