UA / RU
Підтримати ZN.ua

ЄС стає важче контролювати автократів — FT

Спроба блокування бюджету закінчується ні перемогою, ні поразкою для Угорщини та Польщі.

Польща та Угорщина виступали проти нового розподілу бюджету ЄС. Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан досить чітко показав своє ставлення до нового регулювання ЄС, яке передбачає доступ до фондів лише за дотриманням верховенства права. Він відкинув пропозицію лідерів ЄС щодо конкретної угоди яка має запевнити, як саме буде застосовуватися новий механізм розподілу бюджету. Проте, пізніше на саміті ЄС Орбан та його польський колега Матеуш Моравецький погодились саме на таку декларацію в обмін на скасування блокади бюджету ЄС, пише Financial Times.

Фінансовий пакет - знаменне досягнення ЄС у 2020 році, повернувся на правильний шлях. І новий механізм, що дозволяє ЄС припинити фінансування країн-членів, які порушують верховенство права, набуде чинності наступного місяця.

"Це повна поразка для Орбана і перемога для демократів у Європі", - сказала угорська опозиційна євродепутатка Клара Добрев.

Як раніше визнавав сам Орбан, політична декларація не може змінити юридичну силу постанови, погодженої в листопаді Європейським парламентом та державами-членами. Декларація багато в чому повторює принципи законодавства: вона буде застосовуватися цілеспрямовано відповідно до об’єктивних критеріїв, і будь-які санкції будуть пропорційними порушенню.

Одна велика поступка - це затримка. Дії проти держав-відступників не розпочнуться, поки Європейський суд не винесе відповідне рішення, а цей процес може тривати від 8 до 12 місяців.

Однак, якщо депутати Європарламенту активізуються, затримка може бути набагато коротшою. Вони подаватимуть заявку на прискорений перегляд.

У будь-якому випадку, Європейській комісії знадобиться кілька місяців, щоб розробити методологію для перевірки дотримання вимог, перш ніж будувати юридичну справу щодо будь-якого порушення. Якщо Європейський суд швидко підтримає новий механізм верховенства права, тоді Брюссель буде змушений негайно діяти. Питання в тому, чи буде достатньо політичної волі, щоб ініціювати таку серйозну ескалацію. Під головуванням Урсули фон дер Ляйен Європейська комісія не надто схильна до конфронтації.

Деякі юридичні експерти кажуть, що лідери ЄС перевищили свою роль, давши комісії інструкції щодо тлумачення нового правила. Європейська Рада має намір переглянути структуру використання механізму верховенства права.

Однак, існує припущення, що комісія зможе швидко розглянути справу. Наприклад, Суд ЄС вже постановив, що Польща не захищає незалежність судової влади, саме тому з’являються ризики неефективного розподілу коштів ЄС. Але комісія з обережністю ставиться до такого широкого підходу. При цьому, Брюссель планує подолати більш вузькі, конкретні порушення і сподіватися, що національні столиці, особливо Берлін, стануть більш стійкими у протистоянні автократам. Адже зараз ЄС не вистачає політичної волі для достатнього контролю над автократами, резюмує видання.