UA / RU
Підтримати ZN.ua

ЄС готовий запровадити санкції проти Білорусі за участь у планах Кремля

Росія використала територію Білорусі як плацдарм для нападу на Україну.

ЄС хоче підготувати санкції проти Білорусі, поряд з Росією, за те, що вона стала стартовим майданчиком для частини нападу Москви на Україну, згідно з проектом тексту саміту, який відбудеться в четвер.

Документ, з яким ознайомилося AFP і в якому викладаються висновки для затвердження лідерами 27 країн ЄС, «закликає до якнайшвидшої підготовки додаткового пакету санкцій, який також поширюватиметься на Білорусь».

Тим не менш, його основна спрямованість полягає у узгодженні «подальших обмежувальних заходів, які спричинять масові та серйозні наслідки для Росії за її дії» при нападі та вторгненні в Україну.

Білорусь, союзник Росії, розташована вздовж північного кордону України та неподалік столиці України Києва, прийняла у себе десятки тисяч російських військовослужбовців, які використовували її як плацдарм для свого наступу. Вони перетнули кордон і обстріляли артилерійські позиції.

Президент Європейської ради Шарль Мішель, виступаючи у штаб-квартирі НАТО у четвер, закликав Білорусь «не брати участі» у воєнному нападі Росії на Україну.

Читайте також: Міжнародна реакція на напад Росії на Україну: основні заяви

Олександр Лукашенко заявив після наради свого військового керівництва, що його збройні сили не беруть участь. Але Україна підкреслила, що Росія атакує її за потурання Білорусі.

«Ми також бачили, що атака також виходить з Білорусі, тому ми маємо чіткий натяк… з Білорусі або, принаймні, з території Білорусі. Тож це також буде важливим фактором в обговоренні», — сказав представник ЄС на саміті.

Президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн, також виступаючи в НАТО, розповіла про підготовлені проти Росії санкції, які будуть представлені на саміті.

За її словами, вони включають "фінансові санкції, які різко обмежують доступ Росії до ринків капіталу " з метою загальмувати економічне зростання, подорожчати запозичення, підвищити інфляцію, активізувати відтік капіталу та "поступово підірвати її виробничу базу".

Вони також прагнутимуть «обмежити доступ Росії до найважливіших технологій… на яких еліта робить більшу частину своїх грошей». Це включатиме заборону на продаж високотехнологічних компонентів та топового програмного забезпечення, щоб «серйозно підірвати російську економіку у всіх галузях у майбутньому», сказала вона.

Очікувалося, що лідери ЄС обговорять інші варіанти. Один із них — виключити Росію із мережі SWIFT, яку світові банки використовують для безпечного надсилання повідомлень та проведення транзакцій.