UA / RU
Підтримати ZN.ua

Єгипет відмовився від постачання ракет до РФ і вирішив виробляти боєприпаси для України – WP

Президент Єгипту Абдель Фаттах Ас-Сісі змінив свої плани після переговорів з США

Єгипет склав детальні плани експорту ракет для РСЗВ на прохання Москви, але відклав їх після дипломатичного тиску Вашингтона, а пізніше схвалив виробництво артилерійських боєприпасів для України, пише The Washington Post із посиланням на документи у витоку даних Пентагону.

Як зазначає видання, Єгипет має давні дипломатичні та військові відносини з Росією, але протягом десятиліть був головним союзником США на Близькому Сході та отримує від Штатів щорічно понад 1 мільярд доларів військової допомоги.

Читайте також: «Витік» з Пентагону може бути підробкою – Кірбі

Документи з витоку даних не містять інформації про те, чи відновив пізніше Каїр план ракетного експорту для Москви та чи поставив він США боєприпаси для України.

У документах, що стали доступні виданню, містяться подробиці щодо намірів президента Єгипту Абделя Фаттаха Ас-Сісі таємно передати російській армії до 40 тисяч 122-мм ракет Sakr-45 для реактивних систем залпового вогню «Град». В одному з «нових» документів, датованому 17 лютого, повідомляється, що 31 січня державний міністр військового виробництва Мохамед Салах ад-Дін повідомив російських переговорників, що узгоджена ціна в 1100 доларів за ракету може зрости до 1500 доларів через потенційне підвищення цін на латунь. У доповіді президенту Ас-Сісі він зазначив, що росіяни були готові «купити будь-що». Президент наказав міністру вимагати з росіян «спеціалізоване обладнання» для підвищення точності єгипетських ракет. У іншому документі без дати зазначається, що Єгипет розпочав створення лінії виробництва ракет для російської армії. Росіяни хотіли закупити 15 тисяч ракет за ціною 1100 доларів за одиницю, але президент Ас-Сісі дав розпорядження закупити необхідні матеріали для виробництва до 40 тис ракет. 

За іншими документами, вже у березні Ас-Сісі відмовився від намірів постачання боєприпасів до Росії. Це сталося після візиту до Каїру наприкінці лютого офіційної делегації високопосадовців Білого дому та Державного департаменту з питань Близького Сходу включно із дипломатами Бреттом Макгурком та Барбарою Ліф. Також на початку березня Каїр відвідав й міністр оборони США Ллойд Остін. Також після цих перемовин Ас-Сісі схвалив виробництво артилерійських боєприпасів 152-мм та 155-мм для ВСУ (вони продаються США із подальшою передачею Україні).

Один із західних послів у Каїрі у коментарі The Washington Post сказав, що витоки свідчать про те, що Єгипет «недооцінив відповідь США на можливі поставки зброї Росії» і хотів «максимізувати вигоду з обох сторін».

Вперше інформація про наміри Єгипту поставляти ракети РСЗВ для російської армії з’явилася 10 квітня – також із витоку даних Пентагону. Пізніше у Білому домі заявили, що не мають жодних ознак того, що Єгипет надає Росії летальну зброю для війни в Україні. За звинуваченням у витоку даних Пентагону затриманий рядовий Національної гвардії ВПС США Джек Тейшер. Йому загрожує 15 років позбавлення волі.

Проведений ZN.UA аналіз даних експорту українських пшениці та кукурудзи з липня по листопад 2022 року виявив кричущий факт: попри світовий ріст цін на пшеницю та продовольчі ризики для цілої низки країн, половина українського зерна експортується із неймовірним дисконтом у 40%.

Зокрема, з'ясувалося, що при середній ціні пшениці на глобальному ринку у 362 дол за тонну, в Єгипет ми продавали пшеницю в середньому по 216 доларів.

Детальніше з дослідженням ZN.UA можна ознайомитися тут.